Bydgoszcz ponownie liderem Rankingu Zielonych Finansów Samorządowych

Bydgoszcz zwyciężyła po raz drugi w prestiżowym Rankingu Zielonych Finansów Samorządowych przygotowanych przez Fundację Miasto. W kategorii "miasta na prawach powiatu" wyprzedziliśmy m.in. Warszawę, Poznań i Elbląg.

Podczas gali Europejskiego Forum Samorządowego - Local Trends 2024 już po raz drugi ogłoszono Ranking Zielonych Finansów Samorządowych, przygotowany przez Fundację Miasto i Związek Miast Polskich. W ramach rankingu wyróżniono miasta i gminy, które osiągnęły najlepsze wyniki związane z finansowaniem działalności prośrodowiskowej w latach 2019-2023. Bydgoszcz obroniła pozycję z zeszłego roku i po raz drugi została liderem Rankingu Zielonych Finansów Samorządowych w kategorii miasta na prawach powiatu. Tuż za nami uplasowały się Warszawa i Elbląg. Nagrody przyznawane były w czterech kategoriach: gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie i miasta na prawach powiatu. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się we wtorek (14.10) podczas uroczystej gali Local Trends na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

-Kolejny raz jesteśmy stawiani jako wzór mądrych i odpowiedzialnych inwestycji. Skupiamy się na poprawie jakości zielonych przestrzeni publicznych. Zrealizowaliśmy już szereg ambitnych zdań takich jak rewitalizacja śródmiejskich parków, części bulwarów, terenów wokół Kanału Bydgoskiego czy terenów rekreacyjnych w Fordonie. Mamy równocześnie szereg kolejnych ważnych zadań do realizacji, które wybraliśmy wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami - podkreśla Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Ranking został przygotowany na podstawie Indeksu Zielonych Finansów Samorządowych, który opracowali naukowcy z Instytutu Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Indeks ten umożliwia zbadanie „stopnia zazielenienia” finansów samorządowych, w tym również ocenę poziomu lokalnego bezpieczeństwa środowiskowego. Szczegóły TUTAJ.