Bydgoszcz patrzy w przyszłość

Kolejny już raz Bydgoszcz znalazła się na tzw. krótkiej liście w konkursie CEE Bussiness Services Awards. Nasze miasto od kilku lat plasuje się w czołówce miast o dużym znaczeniu dla rozwoju polskiego sektora nowoczesnych usług dla biznesu. W tym roku po raz pierwszy nominacja dla Bydgoszczy dotyczy „najlepszej inicjatywy CSR w Polsce”. Zauważony został wdrożony w Urzędzie Miasta robot zarządzający obiegiem faktur.

W tegorocznej edycji konkursu Bydgoszcz znalazła się na „short-liście” w kategorii „Top CSR Initiative – Poland”. CSR (ang. Corporate Social Responsibility) to w skrócie odpowiedzialność organizacji za wpływ jej decyzji i działań na społeczeństwo i środowisko, a pod lupę jury wzięty został wdrożony w Urzędzie Miasta Bydgoszczy proces robotyzacji obsługi faktur.
Innowacja polegająca na wprowadzeniu technologii RPA, czyli Automatyzacji Procesów Biznesowych, pozwala na bardziej efektywne zarządzanie potrzebami miasta w zakresie zużycia energii elektrycznej, a co za tym idzie sprawia, że miasto płaci mniej za energię. Dodatkowo system optymalizuje pracę w urzędzie i uwalnia urzędników od wykonywania nudnych, żmudnych i powtarzalnych czynności, pozwalając im na większe zaangażowanie w kreatywną pracę na rzecz miasta i mieszkańców.

Robot służący do zarządzania obiegiem faktur, który przetwarza miesięcznie tysiące dokumentów, integrując ze sobą kilka różnych aplikacji biznesowych i systemów to samorządowa innowacja na skalę ogólnopolską, dzięki której Bydgoszcz nie tylko zwiększyła efektywność pracy urzędu, ale też poczyniła oszczędności. Wdrożenie robota pozwoliło na zaoszczędzenie łącznie około miliona złotych, a dzięki systematycznemu zbieraniu danych umożliwiło także wysnucie wniosków prowadzących do optymalizacji wykorzystania energii w mieście.

- Urząd przyszłości wyobrażam sobie jako urząd, gdzie większość procesów zachodzi automatycznie, a ludzie zajmują się dbaniem o dobrostan miasta i jego mieszkańców. Działa szybko i sprawnie, dorównując tempem zmianom zachodzącym na rynku komercyjnym, w innych miastach, a także stylowi życia mieszkańców. Optymalizuje wykorzystanie energii i podejmuje decyzje bazując na rzetelnych danych – mówi Janusz Popielewski, dyrektor Wydziału Informatyki UMB, który sprawuje pieczę nad wdrożeniem i służy wsparciem w zakresie tworzenia robotów dla innych jednostek miasta.

CEE Business Services Awards to doroczny konkurs organizowany przez European Business Services Association, w którym międzynarodowe jury wybiera najlepsze organizacje, osobistości i wydarzenia z branży BPO/SSC. Specjalne wyróżnienia przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie rozwoju i promocji sektora nowoczesnych usług dla biznesu.

- Bydgoszcz już dwukrotnie otrzymała nagrodę w tym konkursie w 2016 r. i 2019 r., w kategorii Emerging City of the Year. W ostatnich latach wyróżniana była z kolei na krótkiej liście w kategorii Most Dynamically Developing City. W tym roku postanowiliśmy złożyć aplikację i zawalczyć o tytuł w nowej kategorii, uwzględniającej najlepsze inicjatywy CSR”  – mówi Edyta Wiwatowska, prezes zarządu Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która przygotowała zgłoszenie miasta do udziału w konkursie.

Pełna lista organizacji i miast nominowanych we wszystkich kategoriach konkursu jest dostępna na stronie CEE Business Services Summit & Awards.