Bydgoszcz będzie stolicą piosenki filmowej

W styczniu 2025 roku Bydgoszcz będzie gospodarzem I Festiwalu Piosenki Filmowej. W trakcie 2 festiwalowych dni usłyszymy piosenki, które towarzyszą filmom i serialom z ostatnich lat oraz koncert poświęcony najpiękniejszym polskim piosenkom filmowym. Wydarzenie organizuje Agora Muzyka i Miasto Bydgoszcz, partnerem jest Samorząd Województwa. Konferencję prasową zapowiadającą Festiwal (10 październik br.) uświetniła wokalistka Anna Karwan.

Początek 2025 roku zapowiada się w Bydgoszczy muzycznie i filmowo. W dniach 5-6 stycznia 2025 r. w gościnnych progach Opery Nova Festiwal jakiego jeszcze nie było – I Festiwal Piosenki Filmowej. Pierwszy dzień poświęcony będzie piosenkom, które towarzyszą filmom i serialom z ostatnich lat. Na scenie wystąpią twórcy i wykonawcy kinowych hitów -  „Chłopów”, „Akademii Pana Kleksa”, „Bo we mnie jest seks”, „Rojst”, „Johnny”, „Kulej. Dwie strony medalu” oraz „Drużyna A(A)”. Podczas drugiego dnia odbędzie się koncert najpiękniejszych polskich piosenek filmowych. Dyrektorem muzycznym będzie Krzysztof Herdzin. Szczegóły TUTAJ.

Pomysłodawcą Festiwalu jest Robert Kijak, prezes Agora Książka i Muzyka. - Bardzo się cieszę, że właśnie w Bydgoszczy spełni się moje marzenie, nad którym pracuję już kilka lat i że ten pomysł zyskał zwolenników we władzach miasta w województwa i możemy zorganizować Festiwal Piosenki Filmowej właśnie nad Brdą. Piosenka wykorzystywana w filmach polskich jest ważnym elementem filmowym, dramaturgicznym, wnosi wiele wartości. Nie było do tej pory miejsca, gdzie te piosenki mogą być, poza filmem, wykonywane. Pierwsze dzień będzie poświęcony nowościom – piosenkom z „Chłopów, „Akademii Pana Kleksa”, „Kulej. Dwie strony medalu”, „Johnny” czy „Rojsta”. Drugi dzień poświęcimy najpiękniejszym piosenko filmowym i serialowym z ostatnich lat. Dyrektorem artystycznym będzie Krzysztof Herdzin, bydgoszczanin, podobnie jak ja. Mimo, że od lat mieszkam w Warszawie, moje serce bije dla Bydgoszczy, zawsze chętnie tu wracam, tu są moje korzenie, również muzyczne.

- Pomysł festiwalu Piosenki Filmowej idealnie wpisuje się w nasz program - Bydgoszcz od listopada 2023 roku jest w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki. Ten tytuł nie jest nagrodą dla miasta ale przede wszystkim docenieniem programu, który zaproponowaliśmy. Ten Festiwal idealnie wpisuje się w nasze plany – mówiła podczas konferencji prasowej zapowiadającej Festiwal zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz.

- Dociera do nas sporo głosów, że takiego wydarzenia w Bydgoszczy brakuje. Jesteśmy miastem muzyki nie dlatego, że doceniło naszą aplikację UNESCO ale dlatego, że czujemy się miastem muzyki. Ten Festiwal ma szansę stać się jednym z filarów promocji miasta poprzez muzykę, z którą Bydgoszcz od zawsze jest związana i która stanowi o naszym potencjale. Szersze postrzeganie dzięki transmisji telewizyjnej, wysokiemu poziomowi artystycznemu, znanym nazwiskom i warsztatom dla uczniów i studentów kierunków muzycznych pozwolą połączyć rozrywkę i element edukacyjny – mówił zastępca prezydenta Łukasz Krupa.

Partnerem wydarzenia jest Województwo Kujawsko-Pomorskie – Bydgoszcz jest miastem muzyki a Samorząd Województwa od lat podejmuje działania, żeby Województwo Kujawsko-Pomorskie było postrzegane jako region filmowy. Temu służą liczne imprezy i festiwale poświęcone filmowi. Kiedy usłyszałem o pomyśle tego Festiwalu, od razu pomyślałem, że właśnie takiego wydarzenia nam brakuje. Brakowało nam pełnokrwistego festiwalu filmowego opartego na muzyce, piosence i jestem przekonany, że to będzie jedyny taki festiwal w Polsce. Bardzo się cieszę, bo chcemy inwestować w markę kulturalną regionu, w markę filmową, chcemy rozwijać potencjał kulturalny największego miasta regionu – mówił Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa.

I Festiwal Piosenki Filmowej odbędzie się w Operze Nova w Bydgoszczy w dniach 5-6 stycznia 2025 roku. Festiwal organizuje Agora Muzyka i Miasto Bydgoszcz. Partnerem jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.