Bydgoska gospodarka wodna po raz kolejny doceniona

Bydgoszcz zajęła 3. miejsce w rankingu metropolii Water City Index 2024. W raporcie podkreślono, że wygrały miasta które realizują miejską politykę wodną w sposób zrównoważony, patrząc na zasoby wody szeroko i odpowiedzialnie. Nagrodę dla miasta odebrał zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz.

Raport WCI jest pierwszym i jak dotąd jednym, który tak szeroko definiuje mocne i słabe strony oraz potrzeby i wyzwania w zakresie zarządzania zasobami wody w polskich miastach. Przy ocenie efektywności gospodarki wodnej pod uwagę brano sposób wykorzystania zasobów wody, umiejętności radzenia sobie z kryzysami wodnymi, wykorzystanie wody w kontekście rozwoju gospodarczego miast oraz doskonalenie jakości świadczonych usług publicznych sektora wodnego. Liczby tworzące ranking doskonale obrazują, w jaki sposób miasta żyją z wodą na co dzień. Z roku na rok autorzy WCI wyciągają coraz ciekawsze wnioski oraz szczegółowo opisują, jak zmieniają się nasze relacje wodno-miejskie. Co więcej, wyniki indeksu stanowią cenne źródło informacji dla władz lokalnych na różnych etapach kształtowania i realizacji lokalnej polityki wodnej.

Wręczenie nagród oraz statuetek odbyło się w środę, 16 października podczas VI. Międzynarodowego Kongresu „Miasto-Woda-Jakość życia”, organizowanego przez Miasto Wrocław oraz Open Eyes Economy Summit. Nagrodę dla miasta Bydgoszczy odebrał zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz.

Water City Index 2024 został przygotowany w oparciu o tą samą metodę, która była wykorzystywana w poprzednich rankingach. Ranking WCI  2024 został przygotowany tradycyjnie dla trzech kategorii polskich miast: metropolie (8 miast), pozostałe miasta na prawach powiatu (58) oraz miasta nie będące miastami na prawach powiatu, które w roku powstania pierwszego WCI posiadały co najmniej 20 tys. mieszkańców (152). Eksperci przeanalizowali w sumie 218 polskich miast w ramach czterech obszarów oraz 14 kategorii: „Życie” (woda pitna, woda brunatna, utrzymanie infrastruktury ), „Kultura i ludzie”„ (waterfront, błękitna i zielona infrastruktura, harmonijna przestrzeń miejska), „Zagrożenie” (powódź, niedobór (susza), zagrożenie sektorowe, wody opadowe, aktywność samorządu), „Gospodarka i biznes” (woda dla przemysłu, atrakcyjność biznesowa, transport wodny).
W sumie wyróżnionych za sukcesy w zarządzaniu zasobami wody zostało 9 miast. Zwycięzcą w kategorii metropolii został Wrocław, wyprzedzając Łódź i Bydgoszcz.

Raport Water City Index 2024 można w całości pobrać TUTAJ.

Warto wiedzieć:

W raporcie Water City Index 2020 – analizującym miasta pod kątem zagospodarowania wód opadowych – Bydgoszcz zajęła drugie miejsce. Spośród 218 ocenionych w rankingu miast została wskazana jako miasto, które pierwsze w kraju wdraża innowacyjny projekt zagospodarowania wód opadowych i roztopowych oraz konsekwentnie zwiększa retencję na swoim terenie. Ideę bydgoskiego projektu oddaje nawiązująca do natury koncepcja „miasta gąbki”, które – dzięki wbudowanym w tkankę miasta zbiornikom retencyjnym – będzie pochłaniało wodę deszczową podczas nawalnych opadów, by móc ją potem oddać w sytuacjach wzmożonego zapotrzebowania na wodę. Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta Bydgoszczy, to projekt który rozwiązuje problemy funkcjonowania systemu kanalizacji deszczowej i gospodarowania wodami opadowymi w skali całego miasta. Budowa czy rozbudowa infrastruktury zapewniająca tylko odwodnienie, bez zagospodarowania wód – nie rozwiąże problemu nadmiaru wód opadowych i roztopowych i jednocześnie deficytu wody w środowisku. Najskuteczniejszym rozwiązaniem nie jest więc budowa nowych, coraz większych kanałów odprowadzających wodę deszczową, ale modernizacja kanałów już istniejących oraz budowa zbiorników gromadzących tę wodę, czyli zbiorników retencyjnych. Woda z kilkudziesięciu niewielkich zbiorników retencyjnych będzie wykorzystywana do nawadniania gruntów, podlewania miejskiej zieleni, a także do napełniania oczek wodnych, a tylko nadwyżki tej wody będą odprowadzane do rzeki. To koncepcja rozproszonej retencji. Z uwagi na fakt, że przy rosnącej skali opadów nawet z wykorzystaniem retencji nie jesteśmy w stanie rozwiązać wszystkich problemów podtopień miejskich, potrzebne jest nowe spojrzenie na przestrzeń miejską. Bydgoski projekt inspiruje do tworzenia praktycznych rozwiązań i pomysłów w zakresie nowoczesnego zagospodarowania przestrzenią.

fot. Tomasz Wolak