logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Autobusy szybciej dojadą do centrum
W tym roku zlecone zostanie zaprojektowanie i budowa nowych buspasów. Dodatkowe pasy dedykowane autobusom pojawią się na ulicach Kolbego, Gdańskiej, Wałach Jagiellońskich. Zadania będą koordynowane z rozbudową ulic Grunwaldzkiej i Kujawskiej, gdzie również zaprojektowano buspasy.


Na budowę nowych buspasów w najbliższych 3 latach miasto zagwarantowało  blisko 22 miliony złotych. W tym roku latem planowane jest ogłoszenie przetargu na trzy nowe zadania związane z poprawą funkcjonowania komunikacji miejskiej. Inwestycje zostaną skierowane do realizacji w oparciu o tryb zaprojektuj i wybuduj.

Nowy pas wyłącznie dla pojazdów komunikacji miejskiej zaplanowano na ul. Kolbego (w stronę Grunwaldzkiej). Znacznie ułatwi to wyjazd z Osowej Góry autobusom linii nr 61 i 71. Zadanie będzie koordynowane z rozbudową ul. Grunwaldzkiej.

Przebudowana zostanie też południowa jezdnia Wałów Jagiellońskich. Dzięki temu szereg lini kursujących w stronę Zbożowego Rynku szybciej pokona swoją trasę. Zyskają pasażerowie podróżujący liniami 51, 52 ,55 ,56 ,58 , 59 i 60. To zadanie zostanie skoordynowane z rozbudową ul. Kujawskiej.

Trzeci busbas pojawi się na ul. Gdańskiej pomiędzy Rekreacyjną i pętlą Myślęcinek, co znacznie poprawi obsługę tego terenu szczególnie w czasie dużych imprez. Będą z niego korzystać linie nr 52, 93 i 94.

Nowe buspasy są również elementami przygotowanych wcześniej projektów dotyczących między innymi rozbudowy ul. Kujawskiej i Grunwaldzkiej, które rozpoczną się w tym roku. Na Kujawskiej buspas zaplanowano od ronda Kujawskiego do Zbożowego Rynku. To znacznie skróci czas dojazdu do centrum z osiedli położonych na tak zwanym górnym tarasie. Ta inwestycja będzie prowadzona przy okazji budowy torowiska tramwajowego. Szacowany koszt rozbudowy ul. Kujawskiej wraz z torowiskiem to 136 mln zł. Wcześniej ogłoszony został przetarg na tramwaje obsługujące nową trasę.

Kolejny buspas zaprojektowano na ul. Grunwaldzkiej od Osowej Góry do węzła zachodniego. Inwestycja oznacza, że autobusy na stosunkowo długim odcinku pojadą wydzielonym pasem. Nie będą one tracić czasu w korkach, ani oczekiwać na możliwość wyjazdu z zatok autobusowych. Szacowany koszt modernizacji ul. Grunwaldzkiej wynosi 151 mln zł. W toku jest postępowanie przetargowe na te prace budowlane.

- Wcześniejsze inwestycje na ul. Wyszyńskiego oraz Jana Pawła II pokazały, że buspasy to bardzo dobry kierunek. Bydgoszczanie podróżują autobusami szybciej. Warto też podkreślić, że realizacja tego typu zadań przynosi oszczędności. Dzięki buspasom nie trzeba w godzinach szczytu kierować do obsługi popularnych linii dodatkowych autobusów - mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

Z bydgoskich buspasów mogą korzysta również motocykliści, taksówki oraz karetki pogotowia, nawet jeśli nie poruszają się na sygnale.Buspasy w Bydgoszczy


Istniejące:

 1. rondo Jagiellonów (Bernardyńska-3 Maja)
 2. Jagiellońska (Konarskiego-Gdańska)
 3. Wojska Polskiego-Zdobywców Wału Pomorskiego (Magnuszewska-rondo Toruńskie)
 4. Jana Pawła II (wiadukt-rondo Toruńskie)
 5. Wyszyńskiego (Curie-Skłodowskiej – Wyszyńskiego)
 6. Zygmunta Augusta
 7. Paderewskiego – Staszica – 3 Maja


Planowane:

 1. Grunwaldzka (Osowa Góra – węzeł zachodni)
 2. Kujawska (rondo Kujawskie-rondo Bernardyńskie)
 3. Wały Jagiellońskie (Nowy Rynek- Zbożowy Rynek)
 4. Kolbego (Kormoranów-Grunwaldzka)
 5. Gdańska (Rekreacyjna-pętla Myślęcinek)