Aurora na Festiwalu Prapremier – tydzień finałowy

Trzeci tydzień października upłynie w Teatrze Polskim w Bydgoszczy pod znakiem Aurory - Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. W dniach od 18 do 22 października w różnych miejscach w Bydgoszczy odbędą się prezentacje finałowych tekstów w formie szkiców scenicznych. Laureata bądź laureatkę tego międzynarodowego konkursu dramaturgicznego poznamy 23 października podczas uroczystej gali.

W styczniu 2021 roku Teatr Polski w Bydgoszczy, jako organizator Festiwalu Prapremier, powołał międzynarodową nagrodę dramaturgiczną „AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy”, która będzie przyznawana za wybitny dramat współczesny. Do udziału w konkursie organizatorzy zaprosili autorki i autorów z Polski, ale także z: Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Gruzji, Armenii, Węgier, Czech, Słowacji, Albanii, Chorwacji, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Mołdawii, Rumunii, Macedonii, Słowenii, Bułgarii, Czarnogóry, Kosowa, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Azerbejdżanu, Turkmenistanu.

Spośród 288 nadesłanych tekstów (146 dramatów w języku polskim, 120 w języku rosyjskim i 22 w języku angielskim) Jury wybrało pięć finałowych tekstów, które powalczą o nagrodę główną w wysokości 50.000 zł. Są to:
•   Lasha Bugadze – „AntyMedea” (Gruzja)
•   Michał Buszewicz – „Autobiografia na wszelki wypadek” (Polska)
•   Tijana Grumić – „I have never seen the stars” (Serbia)
•   Mikita Ilyinchyk – „Dark Room” (Białoruś)
•   Lena Laguszonkowa - „Matka Gorkiego” (Ukraina)

Zanim poznamy laureata bądź laureatkę pierwszej edycji AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy, wszystkie finałowe teksty zostaną zaprezentowane w formie szkiców scenicznych. Pokazy odbędą się w różnych bydgoskich przestrzeniach.

Harmonogram przeglądu szkiców scenicznych:

18.10, godz. 19.00  ANTYMEDEA | Lasha Bugadze
Pokaz odbędzie się w VI Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Staszica 4.

19.10, godz. 19.00  MATKA GORKIEGO | Lena Laguszonkowa
Pokaz odbędzie się w gmachu Akademii Muzycznej przy ul. Staszica 7.

20.10, godz. 19.00  AUTOBIOGRAFIA NA WSZELKI WYPADEK | Michał Buszewicz
Pokaz odbędzie się w Kinie Pomorzanin przy Gdańskiej 10.

21.10, godz. 19.00 NIGDY NIE WIDZIAŁAM GWIAZD | Tijana Grumić
Pokaz odbędzie się w I Liceum Ogólnokształcącym przy Placu Wolności 9.

22.10, godz. 19.00  DARK ROOM | Mikita Ilyinchyk
Pokaz odbędzie się w auli  Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego ul. Mikołaja Kopernika 1.