logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Astoria świętowała swoje 100-lecie
W 1924 roku grupa pasjonatów postanowiła założyć w Bydgoszczy klub sportowy. W sobotę (29.06) Astoria świętowała stulecie swojego istnienia.


Pierwszym prezesem klubu był 17-letni wówczas Bernard Mrowiński. Przez lata sportowcy Astorii odnosili sukcesy na arenie międzynarodowej. Największe padły łupem boksera Jerzego Adamskiego, który w 1960 r. podczas Igrzysk Olimpijskich w Rzymie zdobył srebrny medal i kajakarza Dariusza Białkowskiego, który z IO w Barcelonie (1992) i Sydney (2000) wracał z brązowymi medalami.
Dzisiaj Astoria to jednak przede wszystkim koszykówka. I właśnie przede wszystkim przedstawiciele tej dyscypliny pojawili się w sobotę na uroczystej gali w Operze Nova.
Były medale, gratulacje. Wśród zaproszonych gości na gali obecni byli m.in. zastępczyni Prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy Monika Matowska, czy Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel.

Głównym wydarzeniem uroczystości było ogłoszenie złotej piątki stulecia Astorii. W internetowym głosowaniu wybierali ją kibice. Ich głosy zdecydowały że do pierwszej piątki Astorii trafili Grzegorz Skiba, Przemysław Gierszewski, Leszek Prusak, Dorian Szyttenholm i Stefan Błażejewski.
W drugiej piątce znaleźli się Michał Chyliński, Marcin Nowakowski, Dariusz Barszczyk, Marcin Radziwon i Robert Małecki.
Pierwszym trenerem został Jerzy Nowakowski, a drugim Aleksander Krutikow.