Ambasador Czech w Ratuszu

Doktor Břetislav Dančák, Ambasador Republiki Czeskiej złożył dziś (23 maja br.) wizytę w Ratuszu. Z Ambasadorem spotkał się Prezydent Rafał Bruski.

- Bardzo się cieszę mogąc gościć Pana Ambasadora w Bydgoszczy. Świętujemy dziś wspólnie 20-lecie powstania w Bydgoszczy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Polska i Czechy blisko współpracują, Czechy są obecne w naszym mieście – czescy studenci i studentki przyjeżdżają do naszych uczelnie w ramach programu Erasmus, czeskie zespoły uczestniczą w Bydgoskich Impresjach Muzycznych, kilka lat temu w Młynach Rothera gościliśmy wystawę pn. „Czeskie bohaterki” prezentującą portrety wielkich Czeszek. Dziękuję za wizytę, Bydgoszcz z radością będzie Pana gościć w przyszłości – mówił podczas spotkania Prezydent Rafał Bruski.

W kurtuazyjnym spotkaniu wziął udział konsul honorowy Czech w Bydgoszcz, Dariusz Zimny. Je Ambasador 7 grudnia 2023 r. Pan Ambasador złożył w Pałacu Prezydenckim w Warszawie listy uwierzytelniające wraz z nowymi ambasadorami: Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Republiki Argentyńskiej i Republiki Uzbekistanu.

Dr Břetislav Dančák urodził się w 1973 r. Przez całe życie zawodowe związany był ze środowiskiem akademickim, specjalizując się w bezpieczeństwie energetycznym, geopolityce, stosunkach transatlantyckich i w tematyce Grupy Wyszehradzkiej. Absolwent nauk politycznych, również doktorat obronił w tej dziedzinie. Od marca 2018 r. był przez 5 lat przewodniczącym Forum Czesko-Polskiego przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej.
Zarówno na etapie edukacji, jak i zawodowo związany z Uniwersytetem Masaryka w Brnie – największa uczelnia na Morawach i drugi co do wielkości uniwersytet w Czechach.

Warto wiedzieć:

Republika Czeska należy do najważniejszych partnerów gospodarczych Polski, zajmując 5. miejsce pod względem obrotów handlowych. Czesi są drugim odbiorcą polskich towarów, zaś Polska jest dla Czech trzecim największym partnerem handlowym. Rejestrujemy wysokie, dodatnie saldo obrotów we wzajemnej wymianie, przekraczające ponad 20 mld EUR.