logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

3 lata nowej linii tramwajowej na Kujawskiej
Dokładnie 6 grudnia 2020 roku pierwsze tramwaje zaczęły kursować ulicą Kujawską. Torowisko zapewnia mieszkańcom osiedli Wzgórze Wolności, Wyżyny, Kapuściska i Glinki szybszy dojazd do centrum. W sobotę (9 grudnia) ważna zmiana układu linii tramwajowych, która obejmie także ul. Kujawską.


Rozbudowa ul. Kujawskiej to największa inwestycja zrealizowana w ostatnich latach na terenie Bydgoszczy. W ramach inwestycji powstały nowe ronda, torowiska, buspasy, drogi rowerowe i wygodne przystanki. Zakupionych zostało również 15 nowoczesnych tramwajów i zasadzono też 600 drzew i 6 tysięcy krzewów.Inwestycja zdecydowanie poprawiła bezpieczeństwo.

Po otwarciu zmodernizowanego torowiska na Perłowej (9 grudnia) planowana jest zmiana układu linii tramwajowych, która dotyczyć będzie również ul. Kujawskiej. Zamiast linii nr 4 (która wróci na ul. Jagiellońską ), Kujawską zacznie kursować linia nr 11. W ten sposób pasażerowie z osiedli Wzgórze Wolności i Wyżyny zyskają kolejne bezpośrednie połączenia m.in. z fordońskimi osiedlami.

Trwają prace nad kolejnymi zadaniami, które poprawią funkcjonowanie komunikacji tramwajowej. Do 2025 roku sfinalizowana zostanie wymiana wszystkich tramwajów (10 z 40 nowoczesnych pojazdów zostało już dostarczonych). Trwają  procedury przetargowe na modernizację torowiska na ul. Toruńskiej od Kazimierza Wielkiego do zajezdni oraz modernizację zajezdni MZK. Powstaje dokumentacja niezbędna do zlecenia prac nad nową linią tramwajową na Szwederowo.

Rozbudowana ul. Kujawska w liczbach:

  • 1200 metrów nowego i zmodernizowanego torowiska
  • 400 metrów buspasa
  • 400 metrów muru oporowego zdobionego muralami
  • 18 estetycznych wiat
  • 12 minut to czas przejazdu z Wyżyn do ronda Jagiellonów