logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wyprawa w głąb historii – czyli „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”




Skąd się wzięła gospoda „Pod Zgorzelcem”? Autobusem w głąb niemieckiego kompleksu zbrojeniowego: materiały wybuchowe, wartownie, magazyny, schrony przeciwlotnicze, poligony balistyczne, mieszkania kadry. Te tajemnice odkryte zostaną przed uczestnikami sobotniej wycieczki z cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”.


Wycieczki organizuje Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy przy wsparciu Urzędu Miasta Bydgoszczy. W najbliższą sobotę, 12 sierpnia, czeka nas wyprawa w głąb historii Bydgoszczy, jakiej jeszcze nie było.

Na początek  zatrzymamy się przy niezwykłych bydgoskich przygodach Jana Twardowskiego. Nie ma bodaj drugiej tak frapującej postaci, którą opiewali  m.in. nasz wieszcz Adam Mickiewicz, pisarz J.I. Kraszewski i wielu innych. Trudno wprost zliczyć, ile przypowieści powstało w samej Bydgoszczy, do której mistrz Twardowski podobno przyjechał na kogucie, a potem uzdrawiał mieszkańców. Ba, pomagał w załatwianiu poświęcenia słynnej oberży na Starym Rynku. Wszelako diabelska protekcja  doprowadziła do pożaru, a oberżystę nazwano Zgorzelcem.

Potem już wsiadamy do autobusu, którym z Robertem Grochowskim pojedziemy na  zwiedzanie  kompleksu zbrojeniowego zbudowanego przez Niemców w czasie II wojny światowej. Zobaczymy  miejsca po dawnych obozach jeńców i pracowników przymusowych przy ul. Glinki i Szpitalnej, osiedla dla niemieckich urzędników i kadry DAG przy ul. Klinicznej oraz zachowane schrony przeciwlotnicze. W zachodniej części DAG pokażemy nieliczne pozostałe obiekty poligonu prób balistycznych, strefy badawczej, stref POL i NC Betrieb, we wschodniej części DAG – budynku strefy Füllstelle i pomocniczej, w tym dawnej wartowni i magazynów materiałów wybuchowych. Na koniec zobaczymy osiedle niemieckiej kadry technicznej DAG przy ul. Świetlicowej oraz obozy przy ul. Zakole i Hutniczej, z zachowanymi schronami przeciwlotniczymi.

Przypomnijmy, że DAG-Fabrik Bromberg był to niemiecki zakład zbrojeniowy, który zatrudniał tysiące pracowników, pracowników przymusowych i jeńców. Część zachodnia  DAG Kaltwasser - Zimne Wody, kryptonim „Torf”, przeznaczona była do wytwarzania prochów strzelniczych. Dzieliła się na  NC-Betrieb –  produkcja nitrocelulozy, POL - Betrieb – obróbka końcowa prochów bezdymnych z placem prób balistycznych, NGL - Betrieb – produkcja nitrogliceryny, a także ciasta prochowego. W strefie laboratoriów  z poligonem balistycznym w części wschodniej były: DAG Brahnau - Łęgnowo, kryptonim „Koehle”- węgiel, gdzie wytwarzano kruszące materiały wybuchowe do pocisków, min i bomb. Jest też nieukończony obiekt wytwórni kwasu siarkowego. Do tej pory nigdy nie prezentowano tak szeroko tego kompleksu zbrojeniowego.

Wycieczka odbędzie się w najbliższą sobotę, 12 sierpnia. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują osobiste zapisy w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, telefoniczne: 52-322-51-96, lub e-mailem: biuro@tmmb.pl Zapisy, podczas których podajemy miejsce i godzinę zbiórki, przyjmowane są do piątku włącznie w godzinach 9.00-15.00.