logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wodne tradycje Bydgoszczy – seminarium na barce Lemara




Muzeum Kanału Bydgoskiego i Miejskie Centrum Kultury zapraszają na seminarium pt. „Od spławu na Wiśle do projektu Emma”. Spotkanie będzie kopalnią wiedzy dla wszystkich, których interesuje wodna historia naszego miasta.


Od początku swojego istnienia Bydgoszcz była silnie związana z wodą. Blisko 1000-letnia koegzystencja z Brdą, Wisłą i Kanałem Bydgoskim wyżłobiła w mentalności bydgoszczan przywiązanie do prac związanych z żeglugą. W XVIII wieku Prusacy, dostrzegając olbrzymie możliwości miasta, zainwestowali w budowę połączenia między Odrą a Wisłą. Połączeniem tym po dziś dzień jest Kanał Bydgoski wybudowany w latach 1773–1774, który od momentu powstania aż do XX wieku był jedną z osi napędowych regionu, w którym olbrzymią rolę odgrywała żegluga śródlądowa

Po II wojnie światowej znaczenie Kanału Bydgoskiego, jak i innych arterii wodnych stopniowo zaczęło się zmniejszać, wskutek czego żegluga śródlądowa zaczęła tracić na znaczeniu.

Obecnie system dróg wodnych jest zaledwie słabym odbiciem gospodarczych funkcji z przeszłości. W dniu dzisiejszym istotnym zadaniem jest podkreślanie dawnej świetności żeglugi i szeroko pojmowanej kultury szyperskiej, i przez pryzmat doświadczeń spojrzenie w przyszłość.

Celem seminarium jest podjęcie wielowątkowej dyskusji dotyczącej różnorodnych aspektów żeglugi śródlądowej w ujęciu historycznym, ekonomicznym i społecznym na przestrzeni wieków. Myślą przewodnią konferencji jest ukazanie roli otaczających Bydgoszcz dróg wodnych jako ważnych elementów żeglugi śródlądowej na ziemiach polskich.

Organizatorzy konferencji chcą także podkreślić wpływ kultury szyperskiej na kształtowanie się współczesnego dziedzictwa kulturowego naszego regionu – dlatego też konferencja odbędzie się na barce „Lemara”.

Organizatorzy: Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego, Miejskie Centrum Kultury – barka „Lemara”, Miasto Bydgoszcz.

Od spławu na Wiśle do projektu Emma – seminarium” - 23.06.2017, piątek, godz. 15.00-18.00, barka „Lemara”, wstęp wolny.