logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Weekend w mieście (15-17.07)




Na nadchodzący weekend przygotowaliśmy dla Was 4 opcje spędzenia wolnego czasu w Bydgoszczy: koncerty, kino plenerowe, zwiedzanie miasta i odpoczynek na świeżym powietrzu. Przypominamy też o możliwości wypożyczenia sprzętu wodnego w Bydgoszczy i koszy piknikowych w Ostromecku.


KONCERTY

Raweel Jazz Trio w Eljazzie – 15 lipca (piątek), godz. 18:00 / Eljazz

Stowarzyszenie Artystyczne Eljazz zaprasza na koncert i warsztaty muzyczne realizowane w ramach dziesiątej edycji Europejskiej Akademii Jazzu - Kujawy/Pomorze, który odbędzie się w klubie Eljazz w Bydgoszczy na scenie letniej. Raweel Jazz Trio to: Przemek Raminiak - organy Hammonda, Adam Wendt – saksofon i Józef Eliasz – perkusja.

Żabson w Fabryce Lloyda – 15 lipca (piątek), godz. 20:00 / Fabryka Lloyda

Żabson to jeden z najpopularniejszych artystów w Polsce, którego koncerty są niezwykle dynamiczne i żywiołowe. Świeżo po sukcesie trasy Amfisbena Tour - Żabson powraca z solowymi koncertami w plenerze! Podczas występów nie zabraknie jego topowych „ziomalskich” utworów. Start o godz. 20:00, otwarcie bram o 18:00.

Czubala, Keta w Wakeparku – 15 lipca (piątek), godz. 20:00 / Wakepark Bydgoszcz

Prawdziwa gradka dla fanów muzyki elektronicznej - Marcin Czubala w Wakepark Bydgoszcz! Co wyróżnia Marcina od przeciętnego artysty techno? Częściowo fakt, że jest Polakiem i nie mieszka w Berlinie. Z pewnością też jego zaplecze i warsztat osadzony w muzyce klasycznej - w przeszłości wziął udział w ponad 300 koncertach i festiwalach. Jednak przede wszystkim jego własny i oryginalny styl. Z jednej strony osadzony w minimal house i techno, z drugiej zaś obudowany charakterystycznymi, zmysłowymi i pełnymi dynamiki aranżacjami i nowatorskimi dźwiękami. Jako support zagra jeden z najbardziej znanych DJs bydgoskiej sceny klubowej DJ Keta. Jego styl gry trudno jest jednoznacznie scharakteryzować, ponieważ doskonale łączy w sobie wszystkie techniki miksowania, tworząc idealnie zsynchronizowane sety. Muzyka wychodząca spod jego rąk jest żywa oraz przepełniona spójnością i dynamizmem. Nie brakuje w niej elementów typowych dla muzyki HOUSE jak również tego pierwiastka, który porywa wszystkich do zabawy.

Olga Meder w Merlinie – 16 lipca (sobota), godz. 20:00 / Merlin Pub

W ogródku Merlin Pub wystąpi Olga Meder wraz ze składem: Jędrek Horbacz, Michał Bojke, Wojciech Kierbić. Wstęp wolny.

Monika Kuszyńska na Rzece Muzyki – 17 lipca (niedziela), godz. 19:00 / Amfiteatr przy Operze Nova

17 lipca w amfiteatrze przy Operze Nova wystąpi Monika Kuszyńska - pochodząca z Łodzi polska piosenkarka i autorka tekstów. Popularność zyskała jako wokalistka zespołu Varius Manx, z którym wydała trzy albumy studyjne: Eta (2001), Eno (2002), Emi (2003) i zdobyła pierwszą nagrodę za utwór Moje Eldorado na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn. W 2009 - po trzyletniej przerwie, spowodowanej  wypadkiem samochodowym - powróciła na rynek muzyczny. Jako  artystka solowa wydała album studyjny Ocalona (2012). W 2015 reprezentowała Polskę z utworem „In the Name of Love” w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji w Wiedniu. Laureatka Superjedynki. Wydała single „Ocaleni”, „Zostań chwilo”, „In the Name of Love/Obudź się i żyj”, „Nie ma rady na miłość”.

 

ZWIEDZANIE MIASTA / SPACERY TEMATYCZNE

Kierunek Wycieczka - Pozostałości fabryki zbrojeniowej D.A.G. Fabrik Bromberg – 16 lipca (sobota), godz. 10:00 / pętla tramwajowa przy ul. Glinki

Projekt Zabytek zaprasza tym razem na dłuższą wędrówkę. Kierunek: pozostałości fabryki zbrojeniowej D.A.G. Fabrik Bromberg. Poznamy historię fabryki, zobaczymy między innymi miejsca gdzie były zlokalizowane osiedla pracowników i kadry technicznej, laboratoria oraz strefa produkcji nitrocelulozy. Trasa ok. 13 km obejmuje: Kapuściska, Glinki, Puszczę Bydgoską. Uwaga! Zakończenie wycieczki w Łęgnowie. Czas przemarszu ok. 4- 5 godz. Prosimy o zabranie wody, czegoś do zjedzenia, wygodnego obuwia i ubrania dostosowanego do pogody. Przewodnikiem będzie Adam Erdmann. Koszt uczestnictwa: 12zł za osobę. Start o godz. 10.00 z pętli tramwajowej przy ul. Glinki.

Spacer tematyczny: Modernizm-funkcjonalizm-styl okrętowy, czyli architektura międzywojennej Bydgoszczy – 16 lipca (sobota), godz. 12:00 / Muzeum Okręgowe, ul. Gdańska 4

Zapraszamy na drugi w tym sezonie historyczny spacer tematyczny - tym razem tematem spaceru będzie: "Modernizm-funkcjonalizm-styl okrętowy, czyli architektura międzywojennej Bydgoszczy". Spacer poprowadzi dr Agnieszka Wysocka z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Start: Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4. Trasa prowadzi od placu Wolności, przez ul. Libelta w kierunku Sielanki i Ogrodu Botanicznego przy ul. Niemcewicza. Podczas spaceru zobaczymy najlepsze przykłady architektury czasów II RP i terenów zielonych, bardzo ważne w rozwoju przestrzennym miasta. Przypomnimy architektów, autorów budynków i architektów krajobrazu. Uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w datowaniu i w analizie stylistycznej obiektów na trasie spaceru. Uwaga! W spacerze może wziąć udział tylko 20 uczestników.

Spacer z przewodnikiem po Bydgoszczy – 16 i 17 lipca (sobota i niedziela), godz. 12:30 / Bydgoskie Centrum Informacji, ul. Batorego 2

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby odwiedzające Bydgoszcz, a także mieszkańców miasta na letnie spacery z przewodnikiem. To doskonała okazja by poznać historie ciekawych miejsc, a także posłuchać legend oraz ciekawych anegdot. Proponujemy dwie trasy: Poznaj Stare Miasto - w każdą sobotę, spacer przez Stary Rynek, Katedrę, Mostową i Wyspę Młyńską lub Dookoła Śródmieścia  - w każdą niedzielę, spacer w okolice fontanny potop, Placu Wolności, ciekawych kamienic, pomnika Łuczniczki. Start o godz. 12.30 spod Bydgoskiego Centrum Informacji, Czas trwania spacerów: ok. 1,5 godz.

Zostań turystą w swoim mieście – 17 lipca (niedziela), godz. 10:00 / ZPP Ostromecko

W te wakacje zostań turystą w swoim mieście! Wspólne poznawanie historii miasta, zwiedzanie zabytkowych obiektów, muzeów i spływy kajakowe - wszystko to czekać będzie na chętnych, którzy zdecydują się wziąć udział w akcji “Zostań turystą w swoim mieście”. Program 25 wydarzeń organizowanych pomiędzy 5 czerwca a 24. września jest całkowicie darmowy dla uczestników, dzięki wsparciu Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Pełen i aktualny program można znaleźć na Facebooku na profilu organizatora - Bydgoszcz do odkrycia. Wszystkie wydarzenia są darmowe natomiast na niektóre należy zapisać się wcześniej. W najbliższą niedzielę zwiedzanie Zespołu Pałacowo-Parkowego Ostromecko.

KINO PLENEROWE

Czym chata bogata nad Balatonem – 15 lipca (piątek), godz. 21:00 / Balaton

Nad Balatonem znowu zrobiło się filmowo! Po rocznej przerwie, wracają nad bydgoski Balaton wieczorne pokazy kinowe. Mieszkańców Bartodziejów czeka aż siedem kinowych wieczorów. Jest to kolejna edycja kina plenerowego realizowana dzięki Bydgoskiemu Budżetowi Obywatelskiemu. Organizator podobnie jak w zeszłym roku zapewni komfortowe warunki odbioru filmu. Duży dmuchany ekran, mocny projektor, profesjonalne nagłośnienie i sto leżaków plażowych. To wszystko czekać będzie co piątek na plaży nad Balatonem pomiędzy 8 lipca a 19 sierpnia. Oczywiście zostanie jeszcze sporo miejsca na koce plażowe. Pokazy rozpoczynają się po godzinie 21.00. Pełen program i najświeższe informacje dostępne na profilu organizatora pod adresem www.facebook.co/KinoBalaton.

Tenet na dachu – 15 lipca (piątek), godz. 22:00 / Zielone Arkady

Ponownie na ostatnim poziomie parkingu P6 powstała przestrzeń, w której przez dwa miesiące będą wyświetlane hitowe produkcje filmowe. Kino pod gwiazdami to dobra okazja, aby miło spędzić piątkowe wieczory oglądając filmowe hity w wyjątkowej scenerii. Arkady zapraszają w każdy piątek lipca o godzinie 22:00. W najbliższy piątek zobaczymy film „Tenet”. Wstęp jest bezpłatny.

Fordońskie Kino pod chmurką – 16 lipca (sobota), godz. 21:15 / pole piknikowe pomiędzy ulicami Pelpińską, Orląt Lwowskich i Sabały

Plenerowe kino zawita do największej dzielnicy Bydgoszczy. Wszystko to za sprawą głosów mieszkańców oddanych w  Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Pierwszy pokaz już w sobotę, 16 lipca. Serię pokazów otwiera angielska komedia “Pojedynek na głosy”. Miejscem realizacji “Fordońskiego Kina Pod Chmurką” będzie popularne miejsce organizacji różnych zewnętrznych wydarzeń – Fordońskie Pole Piknikowe. Polana znajduje się na Osiedlu Tatrzańskim, pomiędzy ulicami Pelpińską, Orląt Lwowskich i Sabały. Pełen program i najświeższe informacje dostępne są na Facebooku: www.facebook.com/fordonskiekino.  

(AKTYWNY) WYPOCZYNEK NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

Joga na trawie – 16 lipca (sobota), godz. 10:00 / Park Kochanowskiego

Stan Harmonii zaprasza mieszkańców do spędzenia wspólnie czasu na świeżym powietrzu. To już czwarta edycja cyklu zajęć Joga na trawie. Przez cały okres wakacji w Parku Jana Kochanowskiego w Bydgoszczy odbywać się będą darmowe zajęcia Joga na trawie. Jest to wspaniała okazja, aby poznać różne style jogi, pod okiem doświadczonych nauczycieli ze Stanu Harmonii. W najbliższą sobotę będziemy praktykować jogę z Yin Yoga - Beata Tietze. Ubierzcie się wygodnie, weźcie ze sobą kocyki, butelkę wody i dobry humor. To w zupełności wystarczy.

Piknik popularnonaukowy w Młynach Rothera – 17 lipca (niedziela), godz. 11:00-17:00 / taras Młynów Rothera

Posmakuj tradycyjnego chleba i krakersów ze świerszczy – Bydgoszcz i Toruń zapraszają na kulinarny piknik popularnonaukowy pn. „Chleb nasz powszedni. Tradycje kulinarne Pomorza i Kujaw”. Na bydgoszczan czekać będzie mnóstwo atrakcji, które pomogą poznać tradycje kulinarne w odniesieniu do zmieniającej się rzeczywistości i sekrety kuchni przyszłości. Organizatorami pikniku są bydgoskie Młyny Rothera i toruńskie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, na większość atrakcji - wstęp wolny. Na część wydarzeń obowiązują zapisy. Szczegóły – TUTAJ.

Slavic Ninja Track - Summer Edition – 16 lipca (sobota), godz. 10:00 / Hala Immobile Łuczniczka

To już kolejna edycja na Bydgoskim torze przeszkodowym! Inwestycja została wybrana przez mieszkańców w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Tor ma zachęcić ludzi, w każdym wieku do uprawiania sportu i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Zawody polegają na pokonaniu wybranych przeszkód na trasie wyznaczonej przez organizatorów. Startujące osoby mają dwie opaski (próby). Najlepsze 5 czasów z kategorii kobiet i mężczyzn przechodzi do półfinałów (zmiana toru na trudniejszy). 3 najlepsze czasy walczą o pierwsze miejsce. Nie musisz pokonać wszystkich przeszkód (jeśli nie pokonasz przeszkody otrzymujesz karą czasową). Bawmy się tym, integrujmy i zróbmy sobie trening z dobrą rywalizacją.

 

OPCJE DLA DZIECI

Zachęcamy do śledzenia zakładki Wakacje w mieście. Tam informacje o możliwościach bezpłatnego spędzenia czasu wolnego dla najmłodszych bydgoszczan.