logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

STRATEGICZNY PLAN DZIAŁAŃ DLA TERENÓW POZACHEMOWSKICH I OSIEDLA ŁĘGNOWO-WIEŚ



W dniu 27 maja 2019 r. w „Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu” przy ul. Gdańskiej 5, odbyło się spotkanie mające na celu zebranie niezbędnych informacji i uzyskanie wspólnego stanowiska interesariuszy w celu ustalenia Strategicznego Planu Działań (SAP), dla obszaru pilotażowego projektu „GreenerSites Rehabilitacja terenów poprzemysłowych w Europie Środkowej”, czyli terenów dawnych Zakładów Chemicznych Zachem oraz ich wpływu na zamieszkałe tereny Osiedla Łęgnowo-Wieś i rzeki Wisły.

W spotkaniu brali udział przedstawiciele następujących instytucji:

  1. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska
  2. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska    
  3. Geolog Wojewódzki Województwa Kujawsko Pomorskiego
  4. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy
  5. Powiatowy Inspektor  Sanitarno
  6. Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie
  7. Kujawsko Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
  8. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy Sp. z o.o.,
  9. Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny Sp. z o.o.,
  10. Urząd Miasta Bydgoszcz w tym:
  • Radny Miasta Bydgoszczy
  • Wydział Zintegrowanego Rozwoju
  • Biuro ds. Zdrowia i Polityki Społecznej


Spotkanie zorganizowane zostało przez Urząd Miasta Bydgoszczy a prowadzone było przez firmę Utilia Sp. z o.o., realizującą zadanie dot. przygotowania Strategicznego Planu Działań dla obszaru pilotażowego projektu „GreenerSites”.

Prowadzący spotkanie wybrali formę warsztatów w celu uzyskania pełnego zaangażowania uczestników w proces tworzenia współtworzenia Strategicznego Planu Działań. Firma Utilia przedstawiła koncepcje działań, które jej zdaniem powinny znaleźć się w SAP. Propozycje te zostały przeanalizowane w ramach pracy w grupach a następnie w zależności od zdania zebranych interesariuszy zaakceptowane, odrzucone bądź poddane modyfikacjom.
Powyższe spotkanie umożliwiło uzgodnienie wspólnej  dla wszystkich interesariuszy listy działań które znajdą się w Strategicznym Planie Działań, a także uszeregowanie ich wedle  stopnia ważności i pilności. Przyczyniło się ponadto do zacieśnienia współpracy między instytucjami zajmującymi się ochroną środowiska w regionie.

Powyższe spotkanie było pierwszym etapem ustalania Strategicznego Planu Działań. Wnioski i doświadczenia z powyższego spotkania zostaną zaimplementowane w SAP, którego  wstępna wersja zostanie przesłana do dalszych konsultacji stosownym instytucjom w połowie czerwca. Ostatecznym efektem prowadzonych działań ma być potwierdzenie zaangażowania interesariuszy w proces wdrażania Strategicznego Planu Działań poprzez popisanie przez nich listu intencyjnego
„ang. memorandum of understanding”.