Szkolenia prowadzone były w języku angielskim, a wiedza zdobyta podczas szkolenia będzie przekazana w Bydgoszczy podczas szkoleń lokalnych. Omówionych zostało 7 obszarów tematycznych:
- Introduction.
- Rainwater management.
- Greywater recycling.
- Water efficiency.
- Decision-making tool.
- Case studies.
- Water Loss Reduction.
Spotkanie w Mediolanie było okazją do zobaczenia dwóch ciekawych rozwiązań zazielenienia obiektów w przestrzeni miejskiej: Bosco verticale oraz zielona ściana wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa autorstwa Francesco Bollani’ego.
Bosco Verticale – para mieszkalnych wieżowców w dzielnicy Porta Nuova w Mediolanie we Włoszech oddanych do użytku w październiku 2014 r.. Wieżowce mają wysokość 111 metrów (27 kondygnacji) i 76 metrów (19 kondygnacji). Rośnie na nich ponad 900 drzew na powierzchni 8900 metrów kwadratowych specjalnych balkonów, tarasów i dachów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bosco_Verticale
Ścianę Bollani’ego możemy zobaczyć na fasadzie jednego z centrum handlowych Mediolanu – II Fiordalisco. Aby zbudować tak okazałą zieloną ścianę, autor wykorzystał 44 tys. roślin. Każda z nich została osadzona w specjalnych formach, które wykorzystują system hydroponiki. Co ciekawe, formy możemy w dowolny sposób przenosić, dzięki czemu struktura ściany może zostać w dowolnej chwili zmieniona
Zielone ściany są nie tylko estetyczne i znakomicie wyglądają, ale również pozwalają zaoszczędzić pieniądze, na zużytą energie i redukują zanieczyszczenia. Autor poświęcił blisko 2 lata na stworzenie swojego „zielonego” dzieła. Ogród symbolizuje proces przemijania, co mają obrazować różnobarwne rośliny. Do stworzenia ściany wykorzystano w większości rodzime gatunki.
Źródło: inhabitat.com