logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Szkolenie w Mediolanie



W dniach 19-21 listopada 2019 r. odbyło się międzynarodowe szkolenie dotyczące wykorzystania wody deszczowej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Urzędu Miasta Bydgoszczy i Miejskich Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o.. Szkolenie prowadził Erwin Nolde, inżynier elektryk i inżynier środowiska z 25-letnim doświadczeniem w dziedzinie zrównoważonej gospodarki wodno-ściekowej. Specjalizuje się on w planowaniu, projektowaniu i wdrażaniu zdecentralizowanych systemów recyklingu wody i ścieków, odzysku ciepła z wody szarej. Ponadto obszary zainteresowań pana Nodle obejmują redukcję kosztów wody w budynkach, internetowe systemy monitorowania, recykling wód opadowych, normy jakości dla wód szarych, recykling i ponowne ich użycie w budynkach. Erwin Nodle jest założycielem i dyrektorem zarządzającym Nolde & Partner – Innovative Water Concepts i działa jako konsultant dla władz publicznych, przemysłu, organizacji pozarządowych, spółdzielni mieszkaniowych i właścicieli prywatnych domów. Spędził ponad 10 lat na badaniach związanych z wykorzystaniem wody szarej na Politechnice Berlińskiej. Ponadto jest współzałożycielem Niemieckiego Stowarzyszenia Kolekcjonowania Wody Deszczowej i Wykorzystania Wody (fbr) oraz aktywnym członkiem kilku grup roboczych.

Szkolenia prowadzone były w języku angielskim, a wiedza zdobyta podczas szkolenia będzie przekazana w Bydgoszczy podczas szkoleń lokalnych. Omówionych zostało 7 obszarów tematycznych:

  1. Introduction.
  2. Rainwater management.
  3. Greywater recycling.
  4. Water efficiency.
  5. Decision-making tool.
  6. Case studies.
  7. Water Loss Reduction.


Spotkanie w Mediolanie było okazją do zobaczenia dwóch ciekawych rozwiązań zazielenienia obiektów w przestrzeni miejskiej: Bosco verticale oraz zielona ściana wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa autorstwa Francesco Bollani’ego.

Bosco Verticale – para mieszkalnych wieżowców w dzielnicy Porta Nuova w Mediolanie we Włoszech oddanych do użytku w październiku 2014 r.. Wieżowce mają wysokość 111 metrów (27 kondygnacji) i 76 metrów (19 kondygnacji). Rośnie na nich ponad 900 drzew na powierzchni 8900 metrów kwadratowych specjalnych balkonów, tarasów i dachów. 
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bosco_Verticale




Ścianę Bollani’ego możemy zobaczyć na fasadzie jednego z centrum handlowych Mediolanu – II Fiordalisco. Aby zbudować tak okazałą zieloną ścianę, autor wykorzystał 44 tys. roślin. Każda z nich została osadzona w specjalnych formach, które wykorzystują system hydroponiki. Co ciekawe, formy możemy w dowolny sposób przenosić, dzięki czemu struktura ściany może zostać w dowolnej chwili zmieniona
Zielone ściany są nie tylko estetyczne i znakomicie wyglądają, ale również pozwalają zaoszczędzić pieniądze, na zużytą energie i redukują zanieczyszczenia. Autor poświęcił blisko 2 lata na stworzenie swojego „zielonego” dzieła. Ogród symbolizuje proces przemijania, co mają obrazować różnobarwne rośliny. Do stworzenia ściany wykorzystano w większości rodzime gatunki.
Źródło: inhabitat.com