logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Spotkanie grupy interesariuszy nr 5 oraz spotkanie podsumowujące realizację projektu wraz z konferencją prasową, 8 marca 2022 r.



W dniu 8 marca br. Miasto Bydgoszcz wraz z MWiK w Bydgoszczy zorganizowało na terenie Muzeum Wodociągów w Lesie Gdańskim dwa spotkania w ramach projektu CWC City Water Circles oraz konferencję prasową. Zaproszonych gości przywitał p. Stanisław Drzewiecki – Prezes MWiK w Bydgoszczy oraz p. Grzegorz Boroń, Dyrektor Wydziału Zintegrowanego Rozwoju i Środowiska, Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Pierwsze spotkanie dedykowane było interesariuszom projektu, którymi są m.in. przedstawiciele MWiK, Politechniki Bydgoskiej, Urzędu Miasta Torunia, MPU w Bydgoszczy, przedstawiciele wydziałów Urzędu Miasta Bydgoszczy.

W tej części spotkania pani Aleksandra Kowalska Zastępca Dyrektora Wydziału Zintegrowanego Rozwoju i Środowiska, Urzędu Miasta Bydgoszczy zapoznała uczestników z rezultatami projektu CWC, zaczynając od przedstawienia podstawowych informacji o projekcie, następnie wskazała zrealizowane w Bydgoszczy inwestycje pilotażowe oraz przybliżyła  opracowaną strategię gospodarki wodą w obiegu zamkniętym dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego oraz plan działania dla Miasta Bydgoszczy.

Transmisja z wystąpienia pani Aleksandry Kowalskiej

Następnie p. Ewa Świerkula z Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju omówiła opracowane w ramach projektu materiały edukacyjne oraz eventy, po czym zaprezentowano inspirujący film przedstawiający dobre praktyki z Berlina w zakresie wody deszczowej i szarej.

W związku z przypadającymi wkrótce obchodami Dnia Wody (22 marca 2022 r.), drugie spotkanie dedykowano podsumowaniu projektu, w szczególności zrealizowanym inwestycjom pilotażowym.

Najpierw zebrani zapoznali się z projektami pilotażowymi realizowanymi przez partnerów z zagranicy (B. Katarzyna Napierała, Wydział Zintegrowanego Rozwoju i Środowiska, Urzędu Miasta Bydgoszczy). I tak Zuglo demonstruje  wykorzystanie wody deszczowej oraz szarej w przedszkolu. Na Uniwersytecie w Splicie w celu obniżenia zużycia wody zastosowano monitoring zużycia wody przy użyciu technologii bezprzewodowej.  W Turynie w miejskim schronisku młodzieżowym w celu ponownego wykorzystania wody deszczowej założono na dachu budynku teren rekreacyjny, szklarnię aeroponiczną w której hoduje się zioła, a w gruncie przy budynku ogród deszczowy. Z kolei w Mariborze wykorzystano wodę deszczową oraz oczyszczone ścieki do produkcji materiałów budowlanych z recyklingu w spółce miejskiej produkującej materiały budowlane.

Następnie p. Hanna Lewandowska (Zespół ds. Zarządzania Energią, Urzędu Miasta Bydgoszczy) przedstawiła inwestycję pilotażową realizowaną przez Miasto Bydgoszcz, zlokalizowaną przy budynku Urzędu Miasta, przy ul. Grudziądzkiej 9-15.  W ramach inwestycji przed frontową ścianą budynku A powstał ogród deszczowy w pojemniku. Kolejno p. Aleksandra Rajczyk i p. Jacek Cieściński (Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy sp.  z o.o.) zaprezentowali inwestycję pilotażową zrealizowaną przez MWiK na terenie Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej 242. Tu inwestycja obejmowała kilka typów rozwiązań alternatywnego zagospodarowania wód deszczowych.

Spotkanie merytoryczne zakończył spacer, na którym najpierw oprowadzono uczestników po ścieżce edukacyjnej MWiK po szlaku zabytkowych urządzeń wodno-kanalizacyjnych. Następnie p. Aleksandra Rajczyk pokazała nam szeroką gamę rozwiązań zastosowanych w projekcie pilotażowym przez MWiK, począwszy od beczek do magazynowania wody deszczowej, donic, ogrodu deszczowego (z częścią uszczelnioną i filtracyjną).

Załączniki:

  1. Rezultaty projektu
  2. Materiały edukacyjne
  3. Projekty pilotażowe partnerów
  4. Inwestycja pilotażowa – ul. Grudziądzka, Urząd Miasta Bydgoszczy
  5. Demonstracyjne zagospodarowanie wody – MWiK
  6. Ogrody deszczowe – Pałacyk - MWiK  
  • zdjęcia:
  1. spotkanie interesariuszy nr 5_autor_B.K. Napierała - Urząd Miasta Bydgoszczy


  2. podsumowanie projektu_autor B.K. Napierała - Urząd Miasta Bydgoszczy


  3. podsumowanie projektu_autor Bogna M. Dominiak - MWiK w Bydgoszczy sp. z o.o
  4. podsumowanie projektu_autor Jacek Cieściński - MWiK w Bydgoszczy sp. z o.o