W dniu 29 kwietnia odbyło się spotkanie interesariuszy online dotyczące budowania Strategii gospodarowania wodą w obiegu zamkniętym i Planu Działań. Spotkanie prowadzone było przez ekspertów z firmy Retencja.pl, Panią Renatę Woźniak-Veicjie oraz Pana Jacka Zalewskiego. Podczas spotkania wyjaśniono etapy tworzenia strategii, dyskutowano o celach strategicznych, omówiono analizę SWOT, szanse i bariery we wdrażaniu strategii. Zaprezentowana została krótka ankieta dotycząca wykorzystania wód deszczowych, szarej wody i oczyszczonych ścieków.
Podsumowanie spotkania z 29 kwietnia 2021
Wstępna analiza SWOT dla Strategii
4 spotkanie interesariuszy
3 spotkanie interesariuszy
Spotkanie odbyło się w dniu 23 września 2020r. w Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Podczas spotkania Pan Dastin Adamowski z firmy Retencja.pl przedstawił koncepcyjne rozwiązania dotyczące zagospodarowania wód deszczowych w wybranych budynkach publicznych w Bydgoszczy. Wywiązała się dyskusja o konkretnych rozwiązaniach oraz lokalizacjach zaproponowanych w koncepcji.
LINK
prezentacja Dastin Adamowski
2 spotkanie interesariuszy
Spotkanie odbyło się 6 lipca 2020 na platformie „go to meeting”, wzięło w nim udział 22 uczestników.
Przedstawiono dotychczasowe działania projektu: badanie opinii publicznej, kampanię informacyjną, analizę możliwości wykorzystania wody w obiegu zamkniętym, szkolenia online, działania promocyjne i edukacyjne.
Głównym tematem spotkania było budowanie strategii gospodarowania wodą w obiegu zamkniętym dla Bydgoszczy. Niestety z uwagi na formę online spotkania nie udało uzyskać założonego celu, dlatego o wizji i celach będziemy dyskutować na kolejnych spotkaniach.
prezentacja Hanna Lewandowska
prezentacja Jacek Zalewski
I spotkanie interesariuszy
Jego celem było przedstawienie planowanych działań miasta oraz działań partnerów na rzecz efektywnego gospodarowania wodą. W spotkaniu wzięło udział 35 osób, byli to m.in. przedstawiciele samorządów, szkolnictwa wyższego, instytutów badawczych, jednostek miejskich, stowarzyszeń i firm. O projekcie opowiedziała Pani Ewa Świerkula z Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju z Warszawy, natomiast o działaniach Bydgoszczy Pani Aleksandra Kowalska – Zastępca Dyrektora Wydziału Zintegrowanego Rozwoju. W drugiej części spotkania przedstawione zostały potencjalne lokalizacje wykonania 2 demonstracyjnych ogrodów deszczowych. Kolejne spotkanie interesariuszy odbędzie się za około 6 miesięcy.
Do współpracy w ramach projektu zaprosiliśmy gminy i miasta metropolii Bydgoszcz oraz Funkcjonalnego Obszaru Miejskiego, uczelnie wyższe, instytucje administracji rządowej i samorządowej, firmy i NGO, działające w temacie gospodarowania wodą.
Zapraszamy także pozostałe instytucje/ osoby, które są zainteresowane działaniem projektu CWC. W ciągu 3 letniej realizacji projektu przewidzianych jest 5 spotkań grupy interesariuszy.
Uczestnicy będą dzielili się swoją wiedzą i korzystali z doświadczeń partnerów projektu.
Pierwsze spotkanie odbędzie się w dniu 28 października w Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5 w Bydgoszczy o godzinie 12.30.
Zainteresowanych udziałem w spotkaniach interesariuszy prosimy o kontakt: h.lewandowska@um.bydgoszcz.pl
Projekt CWC dotyczący wykorzystania wód deszczowych został pozytywnie oceniony.
W dniu 16 stycznia 2019 r. w Wiedniu, Państwa członkowskie Interreg CENTRAL EUROPE spośród 191 wniosków wybrały 44 propozycje projektów do finansowania. Wśród nich znajduje się projekt CWC City Water Circles, w którym uczestniczy Miasto Bydgoszcz.
https://www.interreg-central.eu/Content.Node/news/Third-call-projects-selected.html
Ogrody deszczowe, parki retencyjne, woda szara – chcesz dowiedzieć się więcej odwiedź strony
pl.wikipedia.org/wiki/Ogr%C3%B3d_deszczowyhttps://sendzimir.org.pl/https://stormwater.retencja.pl/https://bydgoska.retencja.pl/https://www.mwik.bydgoszcz.pl/index.php/budowa-i-przebudowa-kanalizacji-deszczowej-i-dostosowania-sieci-kanalizacji-deszczowej-do-zmian-klimatycznych-na-terenie-miasta-bydgoszczyhttps://smoglab.pl/ogrody-deszczowe-i-parki-retencyjne-gdansk-pokazuje-jak-madrze-gromadzic-wode/https://deszcztozysk.bydgoszcz.pl/https://www.facebook.com/deszcztozysk/