logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Drogi Czytelniku,
W ostatnich miesiącach w ramach projektu City Water Circles opracowano zalecenia dotyczące polityki na poziomie krajowym dotyczące ulepszonego zarządzania wodą w obiegu zamkniętym, a dokumenty z zaleceniami są teraz dostępne dla opinii publicznej. Mimo  trudności i rosnących cen w europejskim budownictwie partnerzy projektu ciężko pracowali nad finalizacją inwestycji pilotażowych. Chętnie je przybliżymy i podzielimy się miłymi wiadomościami i filmami.

DESZCZ TO ZYSK – BYDGOSZCZ CHWALI SIĘ OGRODEM DESZCZOWYM

Od kilku tygodni cieszymy się w Bydgoszczy z nowej zielono-niebieskiej infrastruktury powstałej w ramach projektu CWC Obieg wody w mieście. Przy zabytkowym pałacyku na terenie Muzeum Wodociągów powstał ogród deszczowy będący działaniem pilotażowym wykonanym w ramach projektu. Miasto nawiązało współpracę ze spółką Miejskie Wodociągi i Kanalizacja i wspólną inicjatywą doprowadzono do budowy ogrodu na podstawie wcześniej przygotowanej koncepcji. Na obszarze ok. 400 m2 dokonano modyfikacji terenu tak, aby rośliny zasadzone w niecce, donicach mogłyby być podlewane wodą deszczową z dachu. Warunki budowlane pałacyku oraz teren przylegający są idealne do demonstracji tego typu rozwiązań. Co prawda budynek jest pod opieką konserwatora zabytków co wymusiło specjalne potrzeby projektu, np. kształt i materiał donicy i beczek, ale poza tym to rozwiązanie jest łatwe do zastosowania przy jakimkolwiek innym budynku. Dzięki zbudowanym muldom oraz kamiennym potokom woda może spływać z rynien do ogrodu zasilać rośliny i wsiąkać w glebę. Z innych rynien woda zbierana jest do trzech beczek, zamiast spływać do kanałów deszczowych. Okoliczne tereny zieleni również mogą być podlewane za pomocą węża i pompy ze zbieranej wody beczkowej. Warto podać kilka danych technicznych, aby mieć w  wyobraźni skalę działania. Powierzchnia całego dachu wynosi 265 m2, szacunkowa ilość wody z pojedynczego opadu obliczeniowego (deszcz lokalny bydgoski) użytego do wyznaczenia pojemności ogrodów deszczowych i doboru beczek – 9,4 m3. Średnia roczna ilość wody z dachu wynikająca z warstwy opadu dla Bydgoszczy podawanej przez IMGW, to 147 m3. Taka ilość wody deszczowej zostanie ”uratowana” dzięki projektowi CWC, a to dopiero początek takich działań w Bydgoszczy.

Prace budowlane były tak zaplanowane, aby na ostatnim etapie mogła włączyć się w działania lokalna społeczność. W miły jesienny dzień pracownicy muzeum, urzędu miasta oraz wolontariusze wysłuchali wykładu o idei ogrodów deszczowych prowadzonego przez dwóch pracowników Miejskich Wodociągów Jacka Cieścińskiego i Aleksandrę Rajczyk, jednocześnie mogąc doświadczyć empirycznie takiego rozwiązania. Miłym akcentem było wspólne sadzenie roślin, które w liczbie ponad 200 sztuk będą zatrzymywały i oczyszczały wodę deszczową. Wybrano rośliny hydrofitowe ok. 30 gatunków, które są odporne na niskie temperatury, nadmierną wilgoć jak i  okres długotrwałej suszy. Deszczowi sprzymierzeńcy to m.in.:

  • krwawnica pospolita
  • rdest wężownik
  • mięta nadwodna
  • skrzyp zimowy
  • oraz kilka gatunków pięknie kwitnących kosaćców (czyli irysów).

Ogród rozwinie swój potencjał na wiosnę, kiedy wszystkie rośliny przyjmą się i dojrzeją.  
Dodatkowym atutem będzie monitoring prowadzony na terenie ogrodu. Urządzenia oraz wyniki badań zostaną włączone w działania edukacyjne, jakie są prowadzone na terenie muzeum. Odwiedzający będą mogli obejrzeć jak niewiele wysiłku potrzeba, aby stworzyć ogród, wykorzystać wodę deszczową z dachu i obniżyć rachunki za wpuszczanie wody deszczowej do kanalizacji.

Kolejny pilotaż powstanie na początku 2022 r. przy budynku urzędu miasta przy ul. Grudziądzkiej. W tym miejscu zostaną zbudowane donice z roślinnością oraz ławeczki dla mieszkańców. Długie rynny ciągnące się przez cały budynek będą zwracały uwagę przechodniów swoim kształtem, aby podkreślić, że prowadzą wodę do donic z roślinnością. A tablice informacyjne w przejrzysty sposób wyjaśnią, dlaczego zbieramy wodę i jak się to robi.

Cieszymy się, że projekt CWC wnosi nową ekologiczną jakość do miejskiej codzienności.
 


TURYN -  PROJEKT PILOTAŻOWY  - ZIELONY DACH  

Jaka jest podstawowa koncepcja zielonego dachu? Jakie są wyzwania związane z  gromadzeniem wody deszczowej i oczyszczaniem jej? Jak lawenda bierze udział w budowaniu społeczności?
Obejrzyj nowe filmy i dowiedz się więcej o zupełnie nowym ogrodzie na dachu w Turynie.


WYDARZENIE PODSUMOWUJĄCE PROJEKT PILOTAŻOWY CWC W SPLICIE

28 października 2021 r. instytucja publiczna RERA S.D. we współpracy ze Splickim Przedsiębiorstwem Wod. – Kan. Sp. z o.o. zorganizowała finałową imprezę pilotażową w ramach projektu „Wodociągi Miejskie” – CWC na Uniwersytecie w Splicie, Wydział Budownictwa, Architektury i Geodezji (FGAG).

NOWE TECHNOLOGIE PONOWNEGO WYKORZYSTANIA WODY W MARIBORZE

Czas pomyśleć o ściekach w inny sposób. Akcja pilotażowa w Mariborski Vodovod demonstruje techniczne innowacje w zakresie zagrożenia  i ponownego wykorzystania oczyszczonej czarnej wody i zebranej wody deszczowej. Czy ścieki mogą być nowym materiałem budowlanym? Obejrzyj krótki film z akcji pilotażowej:

 

OTWARTY DZIEŃ W TURYNIE

Open House Torino fest ma na celu umożliwienie ludziom odwiedzenia domów, budynków i interesujących miejsc, które zwykle nie są dostępne, a tym samym odkrycia bogactwa architektury i krajobrazu miejskiego. Projekt pilotażowy w Turynie był jedną z otwartych lokalizacji i został zaprezentowany zwiedzającym.



DOKUMENTY Z ZAKRESAMI POLITYKI DLA KRAJÓW EUROPY ŚRODKOWEJ

Od połowy 2021 r. partnerzy projektu rozpoczęli organizowanie krajowych okrągłych stołów w celu zidentyfikowania najistotniejszych zaleceń politycznych, które mogą przyczynić się do zwiększenia wykorzystania wody o obiegu zamkniętym w krajach Europy Środkowej.