logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Ankieta o oszczędzaniu wody



W ramach projektu prowadzona była ankieta skierowana do mieszkańców Bydgosko Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego, dzięki której poznaliśmy opinię i wiedzę mieszkańców na temat racjonalnego wykorzystywania wody oraz wykorzystywania deszczówki.

Dane  w ankiecie zostały zebrane pomiędzy 20 stycznia a 20 marca 2020 r. w formie papierowej i elektronicznej wśród mieszkańców bydgosko-toruńskiego obszaru metropolitarnego. Zebrano 309 odpowiedzi. Większość odpowiedzi pochodzi od mieszkańców Bydgoszczy (82%), respondenci z Torunia to 2% , reszta odpowiedzi
z innych miejscowości BTOF stanowi 16%.

Rezultaty ankiety wskazują, że występuje ogólna świadomość potrzeby oszczędzania wody, wielu
z ankietowanych stosuje popularne promowane metody oszczędzania wody skupiające się głównie na indywidualnych nawykach, takie jak zakręcanie wody czy wyposażenie łazienek i kuchni w odpowiednie urządzenia oszczędzające wodę. Jest to motywowane zarówno środowiskiem jak i własnymi oszczędnościami.

Ankietowani są też bardzo otwarci na stosowanie bardziej zaawansowanych systemów odzyskiwania wody na poziomie zarówno indywidualnego gospodarstwa domowego jak i całego miasta. Przychylnie też patrzą na wprowadzenie zieleni do miasta jako metody wykorzystania wody opadowej (tutaj na przykładzie zielonych dachów). Według wyników ankiety można wnioskować, że respondenci nie znają rzeczywistych wartości ani pojęcia śladu wodnego.

Jeśli chodzi o obawy ankietowanych wydają się one pokrywać ze z negatywnymi zjawiskami klimatycznymi, które miały miejsce w ostatnim czasie. Przykładowo, powodzie w świadomości respondentów są uznawane za zagrożenie w słabym stopniu gdzie deszcze nawalne czy susze są traktowane jako większe zagrożenie.

Ankietowani posiadają świadomość konieczności zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi i są otwarci na zmiany i rozwój w tym kierunku. Wskazane by było kontynuować kampanie mające na celu uświadamiać dalej społeczeństwo o dostępnych możliwościach i rozwiązaniach, gdzie można dodatkowo uzupełnić to
o wiedzę, jak poprzez inicjatywy oddolne wprowadzić te rozwiązania na skalę regionalną (petycje i kontakt
z samorządami z prośbą o implementację w/w rozwiązań).

Zdecydowanie należy zwiększyć świadomość śladu wodnego i wpływu innych czynności nie związanych bezpośrednio z użyciem wody (np. nawyki zakupowe) na ogólną gospodarkę wodną i eksploatację zasobów wodnych.