W Forum wzięło udział 85 uczniów z:
- Gimnazjum Nr 23,
- Gimnazjum Nr 56 ,
- Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4,
- Zespołu Szkół Samochodowych,
- Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1.
O tym, że główną alternatywą dla energii pozyskiwanej ze spalania węgla i drewna są odnawialne źródła energii, takie jak woda, wiatr, słońce, geotermia przekonywał Pan Tomasz Bońdos z Urzędu Miasta Bydgoszczy. Wykorzystując do pozyskiwania energii turbiny wodne, hydrogeneratory, turbiny wiatrowe czy też biopaliwa nie emituje się do środowiska szkodliwych substancji.
Więcej o jakości i metod monitoringu powietrza w naszym mieście powiedziała Pani Joanna Kozakiewicz z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Nie zabrakło również informacji w jaki sposób możemy ograniczyć przedostawanie się do powietrza szkodliwych substancji. Pamiętajmy, że codzienne działania każdego z nas decydują o tym czym oddychamy, a więc:
- nie spalajmy śmieci,
- ogrzewajmy mieszkania ekologicznie,
- wykorzystujmy odnawialne źródła energii,
- wybierajmy rower lub spacer zamiast samochodu, bądź przejedźmy się komunikacją publiczną.
Z kolei Pan Maciej Gust z ZDMiKP w Bydgoszczy zaciekawił młodzież najnowszymi trendami w transporcie miejskim na świecie. Czy i my kiedyś będziemy korzystać z trójwymiarowego autobusu, czy pociągu nie zatrzymującego się na żadnym przystanku? Po wysłuchaniu prelekcji odbył się turniej wiedzy ekologicznej, w którym zwyciężyli uczniowie następujących szkół:
- I miejsce - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4,
- II miejsce - Gimnazjum nr 23,
- III miejsce - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4.
Jednocześnie Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 uzyskał najwyższą średnią punktację uczniów w turnieju wiedzy ekologicznej zajmując I miejsce i wygrał bon o wartości 1000 zł. Pozostałe szkoły biorące udział w Forum otrzymały bony na kwotę 300 zł, a uczestnicy upominki.
Przedsięwzięcie dofinansowane przez:
Załącznik: Ulotka1 Ulotka2 Galeriafileadmin/multimedia/rozwoj/srodowisko/Edukacja_ekologiczna/Grant_ekologiczny/DSC01079.jpg