O Grant mogą ubiegać się:
- przedszkola i szkoły,
- uczelnie wyższe,
- stowarzyszenia,
- fundacje,
- rady osiedli.
TEMATY PRIORYTETOWE W 2020 R.:
- Zdrowy oddech dla Bydgoszczy.
Powietrze jest elementem środowiska naturalnego, które nie zna granic, a jest niezbędne do życia wszystkich ludzi. Ochrona jakości powietrza jest bardzo istotna dla zdrowia i komfortu życia obecnych, jak i przyszłych pokoleń bydgoszczan. Celem priorytetowym jest upowszechnienie wiedzy na temat zanieczyszczenia powietrza i działań, które można prowadzić
w celu jego poprawy. - Światowy Dzień Pszczół.
Silna presja na przyrodę, wynikająca z rozwoju cywilizacji uderza m.in. w owady zapylające, a bez ich pracy – zapylania kwiatów – człowiek nie jest w stanie przeżyć. Obchody Światowego Dnia Pszczół (20 maja) mają na celu wzmocnieniew świadomości społecznej roli, jaką pszczoły odgrywają w naszym życiu oraz zagrożeń, które powodują, że tym pożytecznym zwierzętom coraz trudniej jest przetrwać w środowisku naturalnym.
Obchody ww. święta wpisują się w projekt BeePathNet realizowany przez Miasto i powinny być realizowane w maju, najlepiej 20 maja. - Pada deszcz – Ty go zbierz!
Woda opadowa to najlepsze i nieodpłatne źródło wody, dzięki któremu możemy żyć oszczędniej i bardziej ekologicznie. Zachowując naturalny obieg wody w przyrodzie, wpływamy pozytywnie na mikroklimat i bioróżnorodność, wzbogacamy działania adaptacyjne do zmian klimatycznych. Celem inicjatywy jest uświadomienie potrzeby zagospodarowania deszczówki, np. poprzez gromadzenie wody w zbiorniku i wykorzystanie jej do podlewania przydomowego ogródka, tworzenie zielono – niebieskiej infrastruktury w celu retencji wód opadowych np. ogrodów deszczowych.
WARUNKI FORMALNE DOPUSZCZENIA WNIOSKU DO OCENY:
- Zgodność z tematem priorytetowym.
- Złożenie wniosku w terminie wskazanym w regulaminie.
KRYTERIA OCENY WNIOSKÓW (8 PKT.):
1. Zasięg przedsięwzięcia (0-1 pkt.):
- 0 pkt. - przedsięwzięcie w obrębie jednej placówki/instytucji,
- 1 pkt. - przedsięwzięcie o zasięgu miejskim
2. Ilość uczestników przedsięwzięcia* (0-2 pkt.):
- 0 pkt. - do 99 uczestników,
- 1 pkt. - 100 - 299 uczestników,
- 2 pkt. - powyżej 300 uczestników.
3. Oryginalność, innowacyjność (0-2 pkt.):
- 0 pkt. - przedsięwzięcie szablonowe,
- 1 pkt. - przedsięwzięcie szablonowe połączone z elementami innowacyjnymi i/lub o ciekawym programie.
- 2 pkt. - przedsięwzięcie nowatorskie.
4. Efekt ekologiczny (0-3 pkt.):
Kryterium rozpatrywane indywidualnie dla każdego wniosku, w zależności od charakteru planowanego przedsięwzięcia, celu działania, od wzrostu świadomości ekologicznej uczestników, wartości materialnych i niematerialnych, które działanie po sobie pozostawi oraz możliwości wykorzystania projektu w innych działaniach edukacyjnych prowadzonych przez miasto Bydgoszcz.
*Uwaga: we wniosku należy podać konkretną ilość uczestników, a nie odpowiadający zakres.
Wniosek o Grant można złożyć pod adresem:
Urząd Miasta Bydgoszczy,
Wydział Zintegrowanego Rozwoju,
ul. Grudziądzka 9-15, bud. C, pok. 206,
85-130 Bydgoszcz
Dodatkowych informacji udzieli:
Beata Brzozowska-Michałek
Wydział Zintegrowanego Rozwoju
ul. Grudziądzka 9-15, bud. C, pok. 212
tel. (52) 58 58 217
beata.brzozowska@um.bydgoszcz.pl
Warto wiedzieć:
Z inicjatywy Prezydenta Miasta Bydgoszczy w 2016 r. powstał Bydgoski Grant Ekologiczny jako forma wyróżnienia przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska, działaniami proekologicznymi oraz propagowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Przyznanie Grantu wiąże się m.in. z ufundowaniem nagród rzeczowych oraz pomocą finansową przy organizacji zgłoszonych przedsięwzięć.
Pliki do pobrania: