Nasi sportowcy reprezentować nas będą w sumie w pięciu dyscyplinach. Co ciekawe, w przeszłości w aż trzech z nich - wioślarstwie, kajakarstwie i lekkiej atletyce przedstawicielki i przedstawiciele bydgoskich klubów świętowali spore sukcesy.
Wioślarstwo
Pierwszy medal olimpijski dla Bydgoszczy zdobyliśmy właśnie w wioślarstwie. W 1928 roku na Igrzyskach w Amsterdamie czwórka ze sternikiem w składzie: Leon Birkholc, Franciszek Bronikowski, Edmund Jankowski, Bernard Ormanowski i sternik Bolesław Drewek wywalczyła brązowy medal. Cała nasza osada reprezentowała barwy Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Jeszcze w okresie międzywojennym dwukrotnie na podium stawał kolejny wioślarz BTW - Jerzy Braun. W 1932 r. podczas Igrzysk w Los Angeles zdobył srebro w dwójce ze sternikiem i brąz w czwórce ze sternikiem.
Na kolejny medal olimpijski w wioślarstwie Bydgoszcz czekać musiała do roku 1980. Na Igrzyskach w Moskwie sternik Zawiszy Ryszard Kubiak wspólnie z kolegami z czwórki wywalczył brązowy krążek. Na trzecim miejscu olimpijskiego podium stanął też inny reprezentant Zawiszy Jacek Streich, który w 1992 r. w Barcelonie popłynął w czwórce ze sternikiem.
Igrzyska w 2000 r. w Sydney były początkiem medalowej serii Bydgostii. W Sydney i cztery lata później w Atenach (2004) złote medale w dwójce podwójnej wagi lekkiej zdobywał Robert Sycz. W 2008 r. w Pekinie srebro w czwórce bez sternika wagi lekkiej dla Bydgostii srebrne medale wywalczyli - Miłosz Bernatajtys i Bartłomiej Pawełczak . Cztery lata później (Londyn, 2012) swój pierwszy medal olimpijski zdobyła Magdalena Fularczyk-Kozłowska, która w dwójce podwójnej linię mety minęła na trzecim miejscu. W 2016 r. w Rio de Janerio wioślarka Bydgostii wspólnie z koleżanką klubową Natalią Madaj nie miały już sobie równych pewnie sięgając po złote medale. Z tych samych Igrzysk z brązowym medalem wróciła Monika Ciaciuch.
W Paryżu w ślady swoich koleżanek i kolegów będą chcieli pójść Martyna Radosz i Mateusz Biskup. Nasza zawodniczka wspólnie z Katarzyną Wełną popłynie w dwójce podwójnej wagi lekkiej. Spore apetyty na medal ma męska czwórka w Mateuszem Biskupem w składzie. Ta osada w 2022 r. wywalczyła tytuł mistrzów świata. Teraz czas na olimpijski triumf.
Kajakarstwo
Kolejna dyscyplina niezwykle zasłużona dla Bydgoszczy. W 1992 r. w Barcelonie reprezentant Zawiszy Maciej Freimut wywalczył srebro w K-2 na 500 m. Na tych samych Igrzyskach brązowy medal w K-2 na 1000 m wywalczył Dariusz Białkowski z bydgoskiej Astorii. Ten sam kajakarz osiem lat później w Sydney (2000 r.) zdobył kolejny brąz, tym razem w K-4 na 1000 m. W 1996 r. podczas Igrzysk w Atlancie srebrny medal wywalczył reprezentujący Zawiszę Łotysz Iwan Klementiew.
Aż trzykrotnie z medalami z Igrzysk wracała do Bydgoszczy kajakarka UKS Kopernik Beata Mikołajczyk (obecnie Rosolska).
Beata Mikołajczyk
W Pekinie (2008) było srebro w K-2 na 500 m, a w Londynie (2012) i Rio de Janerio (2016) brązowe medale. W 2021 r. w Tokio brązowy medal Igrzysk zdobyła Helena Wiśniewska z Zawiszy (w K-4 na 500 m). Nasza kajakarka w Paryżu będzie mogła swój dorobek powiększyć. Popłynie w dwójce na 500 m wraz z Martyną Klatt.
Wielkie szanse na medale olimpijskie będzie miała też inna reprezentantka Zawiszy Dominika Putto. W K-4 na 500 m nasza kajakarka popłynie wspólnie z Karoliną Nają, Anną Popławską i Adrianną Kąkol. Ta osada ma już na koncie medale mistrzostw świata i Europy. Co ciekawe kajakarka Zawiszy przymierzana jest też do występu w K1 na 500 m.
W dwóch konkurencjach w Paryżu zobaczymy kajakarza górskiego Mateusza Polaczyka (Zawisza), który w K1 i crossie. W obu ma szanse na olimpijskie podium.
Lekkoatletyka
Pierwsze sukcesy olimpijskie związane są ze słynnym Wunderteamem lekkoatletycznym. W 1960 r. w Rzymie złoty medal w biegu na 3000 m z przeszkodami zdobył reprezentujący Zawiszę Zdzisław Krzyszkowiak. Medale dla Bydgoszczy zdobyła również w 1964 r. Teresa Ciepły (Zawisza). Podczas Igrzysk w Tokio nasza zawodniczka zdobyła złoto w sztafecie 4x100 m i srebro w biegu na 80 m przez płotki (w 1960 r. jako zawodniczka klubu z Łodzi zdobyła również brąz na IO w Rzymie). Na kolejne olimpijskie krążki w lekkiej atletyce przyszło czekać nam do 2021 r. I ponownie miały one miejsce w stolicy Japonii. W Tokio reprezentantka Budowlanego Klubu Sportowego Bydgoszczy Iga Baumgart-Witan cieszyła się ze złotego medalu w sztafecie mieszanej 4x400 m i srebrnego w żeńskiej sztafecie 4x400 m.
Helena Wiśniewska (z lewej) i Iga Baumgart-Witan po powrocie z olimpiady w Tokio
Naszą medalistkę zobaczymy również w Paryżu. Iga Baumgart-Witan i jej koleżanka klubowa Kinga Gacka wystartują w sztafecie 4x400 m i możliwe, że również w sztafecie mieszanej 4x400 m. W sztafecie 4x400 m oraz w biegu na 400 m wystartuje kolejna bydgoszczanka Marika Popowicz-Drapała z Zawiszy.
W Paryżu kibicować będziemy również wieloboistce Brdy Adriannie Sułek-Schubert.
Kolejne szanse medalowe
Podczas najbliższych Igrzysk nowe karty w historii bydgoskiego sportu zapisać będą mogły strzelczynie Zawiszy. Klaudia Breś wystartuje w pistolecie pneumatycznym 10 m i pistolecie sportowym 25 m, a Aneta Stankiewicz w karabinie pneumatycznym 10 m i karabinie pneumatycznym 10 mikst. Obie nasze zawodniczki należą do światowej czołówki w swoich konkurencjach i w Paryżu powinny walczyć o medale olimpijskie. Byłyby to pierwsze medale olimpijskie w strzelectwie w historii Bydgoszczy.
Nową historię zapisać też może też rodowita bydgoszczanka Roksana Słupek, która o medal rywalizować będzie w triathlonie.
Warto dodać, że w przeszłości reprezentanci bydgoskich klubów zdobywali też medale olimpijskie m.in. boksie, kolarstwie, piłce nożnej i podnoszeniu ciężarów.