logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoszczanie uroczyście świętowali 11 listopada




Składanie kwiatów pod pomnikami, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, lekcja historii i oczywiście tradycyjnie Bydgoski Bieg Niepodległości. Tak obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości.


Jako pierwsi pamięć osób związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości uczcili harcerze ze Zrzeszenia Harcerskiego Piąta.PL. W nocy z 10 na 11 listopada złożyli znicze i kwiaty przed pomnikami i tablicami związanymi z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Kwiaty złożono również o 7.30 na cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy. Zrobili to uczestnicy XVII Bydgoskiego Rowerowego Rajdu Niepodległości, którzy w sobotę pokonali na rowerach 111 km.

Przed południem złożone zostały kwiaty na Cmentarzu Starofarnym przy kwaterze żołnierzy francuskich, a później pod pomnikiem Leona Barciszewskiego. Ostatni przez II wojną światową prezydent miasta zamordowany został 11 listopada 1939 r. W imieniu miasta kwiaty złożył zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel.

Wielkie emocje sportowe towarzyszyły nam na stadionie Zawiszy. To właśnie tam startowali i finiszowali uczestnicy Bydgoskiego Biegu Niepodległości. Zanim wystartowali na liczącą 5 km trasę na bieżni stadionu odbyły się biegi na dzieci. Emocji nie brakowało. Wyniki Bydgoskiego Biegu Niepodległości TUTAJ.


W mszy św. w bydgoskiej Katedrze na dziedzińcu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych odbyły się Wojewódzkie Obchody Święta Niepodległości.
Wspólnie mogliśmy też zaśpiewać pieśni patriotyczne razem z Kapelą Podwórkową "Ferajna Bydgoska". Na Starym Rynku wybrzmiały m.in. "Przybyli ułani pod okienko", czy "O mój rozmarynie". Chętni mogli też otrzymać biało-czerwone flagi i kotyliony przygotowane specjalnie na to święto.


Po południu zaprosiliśmy bydgoszczan do Fordonu na lekcję historii. Były występy, pokazy taneczne, gra miejska, prezentacje broni i umundurowania wojskowego, a na deser potańcówka.