Bydgoski memoriał to wydarzenie, które wraz z chorzowskim Memoriałem Kamili Skolimowskiej zaliczono do World Athletics Continental Tour Gold – drugiego najważniejszego cyklu mityngów lekkoatletycznych. W ramach cyklu odbędzie się w sumie 10 imprez na całym świecie. Bardziej prestiżowe są tylko mityngi Diamentowej Ligi.
Podwyższenie kategorii spowodowało, że zainteresowanie startem w Bydgoszczy wielkich światowych gwiazd jest jeszcze większe niż w poprzednich latach. Ponadto, o mocnej obsadzie zawodów decyduje również termin – memoriał jest ostatnią dużą imprezą lekkoatletyczną w Polsce przed IO w Tokio.
-Bardzo się cieszę, że memoriał się rozwija i zyskuje nową, wyższą rangę. Impreza w Bydgoszczy będzie jedną z ostatnich, jeśli nie ostatnią szansą na zdobycie kwalifikacji na igrzyska olimpijskie, a to marzenie każdego sportowca. Liczymy na silną obsadę i świetne wyniki - mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Na niebieskim tartanie zobaczymy gwiazdy lekkiej atletyki, najlepszych reprezentantów Polski z medalistami mistrzostw świata w Doha na czele. Na starcie zameldują się „aniołki Matusińskiego” z Justyną Święty-Ersetic, średniodystansowcy Marcin Lewandowski i Adam Kszczot, młociarze w tym czterokrotny mistrz świata Paweł Fajdek, kulomioci, a wśród nich Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk oraz tyczkarze Paweł Wojciechowski i Piotr Lisek.
Konkurencje rozgrywane podczas imprezy:
• Kobiety: 100m, 400m, 800m, 1500m, 100m ppł., rzut młotem
• Mężczyźni: 100m, 800m, 3000m z przeszkodami, 110m ppł., pchnięcie kulą, rzut młotem, skok o tyczce
Tegoroczna, trzecia edycja Memoriału odbędzie się 30 czerwca (środa) na stadionie lekkoatletycznym im. Zdzisława Krzyszkowiaka (Zawisza). Jego organizatorem jest Kujawsko-Pomorski Związek Lekkoatletyczny.
Warto wiedzieć
Irena Szewińska była znakomitą lekkoatletką - siedmiokrotną medalistką igrzysk olimpijskich (3 złote medale, 2 srebrne i 2 brązowe) oraz dziesięciokrotną medalistką mistrzostw Europy. Należała do najbardziej utytułowanych polskich sportowców i najwybitniejszych lekkoatletek w historii: stawała na podium na czterech kolejnych igrzyskach olimpijskich. Polska sportsmenka specjalizowała się w biegach sprinterskich (100, 200 i 400m), skoku w dal oraz w biegach sztafetowych 4x100m i 4x400m. W 1976 roku na naszym stadionie pobiła rekord świata na 400 metrów. Pomagała przy zdobywaniu praw do organizacji wielu międzynarodowych imprez, a jako prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki wielokrotnie odwiedzała nasze miasto. W 2005 roku została honorowym obywatelem Bydgoszczy, a dwa lata później znalazła się w gronie pierwszych pięciu osób, których autografy zostały odsłonięte na ul. Długiej. Zmarła 29 czerwca 2018 r. po długiej walce z chorobą nowotworową. Rok później odbył się pierwszy Memoriał Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy.