Miejska Pracownia Urbanistyczna opracowała projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru znajdującego się pomiędzy ulicą Bocianowo, Gdańską, Artyleryjską i rondem J. Szugyi Trajtlera. Zakłada on przede wszystkim możliwość zabudowy dawnych terenów przemysłowych kwartałową zabudową wielorodzinną lub usługową. Dokument uwzględnia też ochronę historycznych budynków o dużej wartości zabytkowej, m.in. kamienic, zabudowań pokoszarowych tzw. „Londynka” i gmachu administracyjnego dawnego dworca towarowego. Wytyczone zostały też nowe drogi poprawiające dostępność komunikacyjną północnej części Bocianowa. Główną osią nowego osiedla ma być przedłużenie ulicy Chocimskiej w kierunku ulicy Rycerskiej. Droga o statusie lokalnym otrzyma charakter śródmiejskiej zielonej alei. Zachowany zostanie też charakter ulicy Pomorskiej obsadzonej w ostatnich latach szpalerem drzew. Zaprojektowano również pas ochronnej zieleni o funkcji izolacyjnej, oddzielający osiedle od trasy WZ, która przygotowywana jest do rozbudowy. Osobne opracowanie (analiza wielokryterialna) określi optymalny przebieg połączenia tramwajowego od ul. Zygmunta Augusta do torowiska w ciągu ul. Gdańskiej.
Miejscowe plany zagospodarowania oznaczają nie tylko szybszą możliwość realizacji nowej zabudowy, ale również szybszy proces rewitalizacji istniejących budynków. W przypadku braku planu miejscowego, przedsiębiorcy oraz właściciele budynków muszą przechodzić dość skomplikowaną drogę uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy. Decyzje takie niezbędne są bowiem nie tylko przy realizacji nowych budynków, ale również w przypadku zmiany sposobu użytkowania istniejących lokali.
W ostatnich latach, na rzecz rewitalizacji Śródmieścia, miasto prowadzi wiele innych aktywnych działań. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowa ulic i mostów, a przy prezydencie działa też Społeczna Rada d.s. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i interwencje podejmuje również plastyk miasta.
Warto wiedzieć
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Bocianowo-Rycerska wyłożony będzie do 2 października 2019 roku. Można się z nim zapoznać w siedzibie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej przy ul. Grudziądzkiej 9-15, budynek A, III piętro, pokój 319 w dni robocze w godzinach pracy Urzędu Miasta. Dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie planu odbędzie się 1 października o godzinie 16, również w siedzibie MPU. Uwagi do planu można składać do 17 października. Więcej informacji na temat planu znajduje się na stronie www.mpu.bydgoszcz.pl (zakładka „Obwieszczenia”).