Cztery ryby to odlane betonowe rzeźby autorstwa Józefa Makowskiego. Przez ponad 50 lat zdobiły basen fontanny w parku Kazimierza Wielkiego. Znali je wszyscy bydgoszczanie, robili sobie przy nich (lub na nich) zdjęcia, bawili się strumieniem wody. Nic dziwnego, że tak wielu mieszkańców ma do nich sentyment. Ryby stały się jednym z symboli dawnej Bydgoszczy.
Rzeźby zostały usunięte na potrzeby przywrócenia fontanny Potop. Ryby trafiły do magazynu, nie odpłynęły jednak w niepamięć.
- Rzeźby były w bardzo złym stanie – popękane, jedna miała złamany ogon. Były składowane w „Bydgoszczance”, skąd zostały przewiezione na bydgoską politechnikę. Tam zostały zrewitalizowane i w najbliższym czasie powrócą do przestrzeni miejskiej – zapewnia Plastyk Miasta Marek Iwiński.
Rewitalizacji podjął się Paweł Czyż, student katedry wzornictwa Politechniki Bydgoskiej, w ramach praktyk studenckich prowadzonych w biurze Plastyka Miasta.
- Ryby przeszły całkowitą renowację. Najpoważniejszym problemem było to, że jednej rybie odpadł ogon, trzeba było go ponowne wstawić. Reszta to było przede wszystkim piaskowanie i uzupełnienie ubytków – mówi Paweł Czyż. – Ryby powróciły też do swojego oryginalnego koloru, czyli czerwonego, ponieważ były odlane z lastrika. Szare zrobiły się ze względu na zanieczyszczenia atmosferyczne i kamień nalotowy z fontanny. Odrestaurowane rzeźby zostały pokryte środkiem hydrofibizującym, dzięki czemu powinny być bardziej odporne na działanie atmosfery.
Odrestaurowane ryby znajdą swoje nowe miejsce. Będzie to nabrzeże Brdy na Wyspie Młyńskiej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powinny się tam pojawić jeszcze w tym roku.