Rewitalizacja dawnego gmachu Teatru Kameralnego to jedna z największych bydgoskich inwestycji. Dzięki niej salon Bydgoszczy ma stać się jeszcze bardziej atrakcyjną przestrzenią.
Obecnie prowadzone są przede wszystkim prace konstrukcyjne. Sala sceniczna została przykryta już żelbetowym stropem. Zbudowane zostały też ściany na wysokości parteru. Teraz wykonawca pracuje już nad ścianami kolejnej kondygnacji. Zakończenie prac konstrukcyjnych, w tym zadaszenie 4-kondygnacyjnego obiektu planowane jest jeszcze przed zimą. Umożliwi to prowadzenie prac przy instalacjach oraz robotach murarskich również w okresie zimowym. Na końcowym etapie prac konstrukcyjnych odtwarzana będzie ściana o zabytkowym charakterze od strony ul. Podwale.
Budynek pomieści m.in.: salę teatralną ze sceną o powierzchni 226 metrów kwadratowych i widownią mieszczącą 234 osoby wraz z kuluarami, salę prób oraz salę wielofunkcyjną na 50 osób. Gmach wyposażymy również w podnośniki dla osób niepełnosprawnych i nowoczesne urządzenia oraz systemy obsługujące scenę. Na końcowym etapie inwestycji zagospodarowany zostanie też dziedziniec i dobudowany zostanie dojazd od strony ul. Podwale.
W zrewitalizowanym obiekcie funkcjonować będzie nowa miejska instytucja kulturalna, z dominującą funkcją sceny teatralnej przeznaczonej dla dzieci i młodzieży. Teatr Kameralny umożliwi też prezentację form dramatycznych i muzycznych. Teatr realizować ma także wielowymiarowe funkcje z zakresu kreatywnej edukacji kulturowej adresowanej do wszystkich grup wiekowych odbiorców.
Sposób wykorzystania zrewitalizowanego gmachu został określony w m.in. w konsultacjach społecznych przeprowadzonych w 2016 roku. Na potrzebę utworzenia drugiej sceny zwracały też uwagę środowiska kulturalne. Inwestycja została poza tym wpisana do Strategii Rozwoju Kultury na lata 2017-2026.
Roboty budowlane pochłoną około 27 mln złotych. Pomagają nam fundusze europejskie na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Unijne wsparcie to 10 mln zł.