logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rewitalizacja Rynku w Starym Fordonie z prestiżową nagrodą




Miasto Bydgoszcz za Rewitalizację Rynku w Starym Fordonie otrzymało nagrodę główną w XXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku. O tytuł rywalizowały inwestycje z całej Polski. Wręczenie nagród odbyło się wczoraj (27 września) na Zamku Królewskim w Warszawie.


Rynek w Starym Fordonie zdobył nagrodę w kategorii rewitalizacja obszarów i powierzchni urbanistycznych. Rynek przeszedł ogromną metamorfozę. W uzgodnieniu z mieszkańcami postawiliśmy na m.in  użycie naturalnych materiałów (drewno, kamień), dodaliśmy nowej zieleni (kwiatów, donic, klombów), historycznych akcentów (m.in. wzór herbu Starego Fordonu, tablica z historią kościoła, odnowienie pomnika ku czci mieszkańców poległych podczas okupacji) oraz budowę fontanny. Pojawiły się stylowe lampy i hydrant a w płycie Rynku znalazło się wiele punktów świetlnych. Inwestycja została oddana do użytku w czerwcu ubiegłego roku.

Jak zmienił się Rynek w Starym Fordonie?

Ważnym elementem inwestycji było ograniczenie ruchu kołowego oraz wprowadzenie rozwiązań sprzyjających ruchowi pieszemu, w tym poprawa dostępności dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Strefa rynku stała się bezpieczną przestrzenią pieszą, deptakiem z warunkowym i uspokojonym dostępem dla ruchu kołowego. Ul. Wyzwolenia z uwagi na potrzeby komunikacyjne, zachowała jednak swój dotychczasowy charakter – z ruchem samochodowym. Dominującym materiałem płyty Rynku jest szara kostka granitowa. Do rewitalizacji wykorzystaliśmy między innymi część kostki z ul. Bydgoskiej oraz Starego Rynku. Różne sposoby jej układania oraz odcienie wyznaczają teraz poszczególne strefy Rynku. Dodatkowo z kostki ułożony został  wzór nawiązujący do herbu Fordonu o kształcie białej róży na ciemnym tle. Pomnik Ku czci poległych i pomordowanych mieszkańców Fordonu w latach 1939-1945 męczeństwa został przesunięty bliżej kościoła, oczyszczony i podświetlony. W centralnej części placu natomiast, usytuowaliśmy fontannę. W niecce znajdują się dysze tryskające i mgławiące. Część placu zdobią drzewa i krzewy zasadzone w dużych donicach. Ławki i siedziska wykonane zostały z drewna.

Ważne szczegóły i detale
W posadzce przy ścianie kościoła wmontowane zostaną tablice żeliwne z jego historią. W posadzce rynku umieszczone zostaną punkty świetlne, rysujące kształt placu po zmroku. Dodatkowo w posadzkę wbudowany zostanie również fundament pod choinkę. Samo oświetlenie placu formą i wymiarami nawiązuje do dawnych latarni, których wizerunek znaleźć można na dawnych fotografiach Fordonu. Na słupach umieszczone zostały uchwytu do montażu flag. Pojawiły się też punkty podświetlające korony drzew, elewację kościoła oraz inne „oczka" wkomponowane w nawierzchnię.

Brukowane uliczki i atrakcyjne tereny rekreacyjne
Nad Wisłą kontynuowane są roboty przy nabrzeżu. Ma ono pełnić kilka funkcji. Podstawowa to wzmocnienie potencjału Starego Fordonu, który znów zwraca się ku Wiśle. Będzie to miejsce wypoczynku i rekreacji z ławkami oraz siedziskami. Stworzy również możliwość wodowania i cumowania jednostek pływających czy korzystania z transportu wodnego. Do nabrzeża prowadzi już rozbudowana ul. A. Frycza-Modrzewskiego. Wykonana została też większość prac przy przebudowie ulic Zakładowej, Filomatów, Kapeluszników i Rybaki. Kontynuowane są jeszcze prace na ul. Promenada. Dodatkowo przy nabrzeżu wiślanym zaplanowana została budowa: boiska, toru do jazdy wyczynowej rowerem, miejsc wypoczynku, placu zabaw i ścianek do wspinaczki. Te prace zakończą się w przyszłym roku. Na wszystkie prace w Starym Fordonie miasto zabezpieczyło ponad 50 mln. zł.
Przebudowa Rynku w Starym Fordonie pochłonęła ponad 7 mln złotych.