logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Odrestaurowane polichromie ozdobą kościoła na Kapuściskach




Trwa kolejny etap prac konserwatorskich przy polichromiach wielobarwnych na deskach sklepienia nawy głównej w kościele pw. Św. Józefa Rzemieślnika na Kapuściskach. To doskonały przykład architektury neogotyckiej w Bydgoszczy. Zapraszamy do obejrzenia najnowszych zdjęć.


Kościół znajduje się przy ul. Toruńskiej 166. Gmina ewangelicko-unijna na terenie Małych Bartodziejów, składająca się niemal wyłącznie z wyznawców narodowości niemieckiej powstała w 1901 roku. Projekt świątyni autorstwa królewskiego okręgowego inspektora budowlanego Ismara Hermanna powstał w 1904 roku. Prace przy wznoszeniu i wyposażeniu kościoła ukończono w 1906 roku.  Kościół zbudowany został w stylu eklektycznym, łączącym cechy neogotyckie i neoromańskie. Świątynia jest jednonawowa, z zamkniętym prosto prezbiterium. W narożu południowo-zachodnim znajduje się czworoboczna zakrystia. Od frontu dominuje masywna wieża zwieńczona sygnaturką (wieżyczką na dzwon). Korpus i wieża i aneksy nakryte są dachami dwuspadowymi. Elewacje dekorowane są tynkowanymi płycinami. Świątynia służyła niemieckiej gminie kościoła ewangelicko-unijnego do 1945 roku. Po wojnie  świątynia przestała być używana. Władze miejskie (Komitet Obywatelski Miasta Bydgoszczy) przekazały ją do użytku katolikom. Utworzenie parafii przy kościele nastąpiło jesienią  1946 roku. W latach 60. i 70. XX w. kościół zapewniał obsługę duszpasterską dla mieszkańców budujących się nowych dużych osiedli Bydgoszczy: Wyżyn i Kapuścisk.

Świątynia jest sukcesywnie poddawana pracom konserwatorskim. W latach 2022 -2024 dokonano naprawy konstrukcji drewnianej stropu kolebkowego i więźby dachowej oraz podjęto prace przywrócenia dekoracji ornamentowych na stropie kolebkowym. W tym roku realizowane są prace remontowe przy polichromiach wielobarwnych na deskach sklepienia nawy głównej kościoła.  Są one finansowane między innymi przez samorząd województwa z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza. Urząd Marszałkowski zabezpieczył  na ten cel prawie 150 tysięcy złotych.

Wsparcie z wojewódzkiego programu ochrony zabytków otrzymały także 4 inne bydgoskie parafie:

  • p.w. Miłosierdzia Bożego - na konserwację polichromii stropu kościoła
  • p.w. św. Antoniego z Padwy – na kolejny etap remontu kościoła
  • p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa - na prace konserwatorsko-restauratorskie ołtarza św. Teresy oraz prace konserwatorskie przy prezbiterium oraz attyce nawy głównej w elewacji północnej kościoła
  • p.w. śś. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy – na II etap konserwacji ołtarza bocznego p.w. św. Józefa w Katedrze Bydgoskiej.

Rewitalizacja przyspiesza

W ostatnich latach w celu rewitalizacji aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcie pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.