logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Most Staromiejski od dekady wizytówką Bydgoszczy




Dokładnie przed dekadą zakończyła się restylizacja mostu Staromiejskiego im. J. Sulimy-Kamińskiego. Najważniejsza przeprawa na Starym Mieście od tego momentu stała się jedną z wizytówek Bydgoszczy, ulubionym miejscem na zrobienie zdjęcia, a od 2018 roku gości na nim Bydgoski Jarmark Świąteczny. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Pierwszy most w ciągu obecnej ul. Mostowej powstał w okresie staropolskim, w trakcie lokacji miasta w XIV wieku. Przeprawa została wzniesiona na nowo w 1778 roku w okresie zaborów. Powstał wówczas trzyprzęsłowy obiekt z drewnianą nawierzchnią. W 1888 roku ułożono na nim torowisko tramwajowe.

Ze względu na konieczność zwiększenia prześwitu nad lustrem Brdy zapadał decyzja o wzniesieniu w 1902 roku nowej konstrukcji żelbetowej opartej na ceglanych przyczółkach i granitowych filarach. Umożliwił on swobodną żeglugę w obrębie Bydgoskiego Węzła Wodnego. Jego atutem był wyjątkowo ozdobny charakter balustrad i latarni.

Konstrukcja została uszkodzona w 1939 oraz w 1945 roku przez wycofujące się wojska. Po zniszczeniach była odbudowywana. Obecna konstrukcja pochodzi z 1961 rok. Zbudowano wówczas szeroką konstrukcję żelbetową, z torowiskiem po środku, dwoma pasami ruchu oraz szerokimi chodnikami. Pozbawiona była ona jednak elementów ozdobnych z okresu przedwojennego. Po ograniczeniu funkcji komunikacyjnej w latach 70. XX wieku most wydawał się przeskalowany i niedostosowany do charakteru Starego Miasta.

Kompleksową rewitalizację obiekt przeszedł w 2014 roku. Prace nie ingerowały w konstrukcję. Jednak jezdnię zawężono do jednego pasa ruchu (ostatecznie wyłączona z ruchu w ubiegłym roku) i wyłożono granitową kostką.

Szerokie chodniki wyłożono kamiennymi płytami. Zamontowano stylowe, kute  balustrady. Zainstalowano też  8 latarni. Cztery z nich z czteroma oprawami zaprojektowano na kamiennych cokołach przy najeździe na most. Latarnie świecą żółtym ciepłym światłem zbliżonym do historycznych latarni gazowych. Ten doskonały efekt pomógł osiągnąć kunszt bydgoskiego kowala Zbigniewa Szerląga.

Przy najeździe na most zachowano też kilkumetrowy fragment torowiska przypominający, że do lat 70. XX wieku Mostową kursowały tramwaje.

Obiekt zyskał też stałą iluminację. Od 2018 roku odrestaurowany obiekt jest centralnym punktem Bydgoskiego Jarmarku Świątecznego. Więcej informacji o jego atrakcjach znajduje się na stronie  https://jarmark.bydgoszcz.pl/