logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Modernizm śródmiejskiej kamienicy




Ulica Kwiatowa od kilku lat jest jedną z wizytówek bydgoskiego Śródmieściu. Wkrótce kolejna modernistyczna kamienica przy tej ulicy odzyska blask. Rusztowania stanęły przy budynku z numerem 10.


Kamienicę na planie litery „L” wzniesiono około 1910 roku. Dwupiętrowy budynek z użytkowym poddaszem pełni funkcję mieszkaniową. Wyróżnia go idealna oś symetrii od strony frontowej. Podkreślają ją dwa wykusze na wysokości I. i II. piętra  połączone balkonami. Charakterystycznym elementem są również smukłe otwory okienne oraz portal wejściowy zwieńczony łukiem. Podziały fasady akcentowane są gzymsami i lizenami. Centralna część fasady zwieńczona jest szczytem.

W ostatniej dekadzie przy ul. Kwiatowej właściciele nieruchomości zlecili prace przy wielu innych budynkach. Estetyczny wygląd zyskała m.in. sąsiednia modernistyczna kamienica przy skrzyżowaniu z ul. H. Sienkiewicza oraz wiele budynków wzdłuż południowej pierzei, w tym narożne budynki z numerami 1 i 17. Dzięki tym remontom ul. Kwiatowa staje się jednym z najciekawszych adresów w Bydgoszczy. Można tu zobaczyć odrestaurowaną oryginalną zabudowę z przełomu XIX i XX wieku.

Estetyczna Bydgoszcz

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy Prezydencie działa też społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizacji sprzyjają opracowywane przez urbanistów miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.