W gmachu młyna (łączącym oba spichrza), który ma pełnić między innymi funkcję klatki schodowej rozpoczęły się prace związane z montażem stalowej konstrukcji antresoli. W tym celu niezbędne było wcześniejsze rozebranie części dachu nad Młynem Rothera. Warto dodać, że konstrukcja ze stali i hartowanego szkła będzie też na wysokości dachu przeszklona i umożliwiać ma wyjście na taras.
Wewnątrz budynków spichrzy postępują prace przy posadzkach, ścianach działowych i układaniu instalacji. Te prace najbardziej są zaawansowane w spichrzu zbożowym od strony rzeki. Gotowy jest też żelbetowy strop nad podziemnym garażem zlokalizowanym od strony północnej spichrza mącznego. To właśnie nad tym obiektem będą zlokalizowane tarasy z podestami, wodnymi kaskadami i fontannami.
Obecnie wykonawca pracuje nad zjazdem do obiektu oraz posadzkami. Na zewnątrz odrestaurowany został również komin, z którego ściągnięto już rusztowanie. Wszystkie te prace są nadzorowane przez kierownika budowy, inspektorów i nadzór konserwatorski.
Warto wiedzieć
Rewitalizacja budynków Młyna Rothera i Spichrzy obok budowy kompleksu sportowo-rekreacyjnego „Astoria” to jedna z największych inwestycji budowlanych w historii Bydgoszczy. Wartość prac to ponad 95 mln zł. Dzięki tym środkom zabytkowy gmach znów ma tętnić życiem i współgrać z odnowioną Wyspą Młyńską.
W spichrzu zbożowym realizujemy projekt parku kultury między innymi z ekspozycją „ogrody wody”. Wcześniej na jego realizację uzyskaliśmy w drodze konkursu 15 mln unijnego dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Natomiast z końcem września podpisana została umowa na dofinansowanie zadania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. To dodatkowe 10,5 mln zł z Unii Europejskiej, dzięki którym rewitalizujemy gmach Młyna. Oprócz przestrzeni wystawienniczych stanowić będzie on też główne wejście do zespołu obiektów.