logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kamienica z ułańskich lat




Trwa remont kamienicy przy ul. Wysokiej 30. To jeden z nielicznych budynków na bydgoskim Błoniu pamiętający początki XX wieku, kiedy większość osiedla zajmowały ułańskie pola i koszary.


Remontowana kamienica to piętrowy obiekt mieszkalny z użytkowym poddaszem doświetlanym przez dwie duże lukarny. Elewacja była już kilkukrotnie remontowana i obecny wystrój prawdopodobnie nie odwzorowuje oryginalnego. Budynek wraz z sąsiednimi niewielkimi kamienicami trzymającymi równą linię zabudowy tworzy spójną pierzeję. Kontrastuje ona z wolnostojącymi wieżowcami oddanymi do użytku po drugiej stronie ulicy w latach 80. XX wieku.

Trochę historii

Zabudowa mieszkaniowa przy ul. Wysokiej powstawała na początku XX wieku. Wówczas ta część dzisiejszego osiedla  Błonie poza pasem zajmowanym przez koszary i ułańskie pola (pomiędzy ulicami Szubińską, Koszarową i Wysoką) znajdowały się poza granicami Bydgoszczy. Między dzisiejszą ul. Wysoką i Na Wzgórzu na mapach oznaczano także niewielki staw.

Po południowej stronie ul. Wysokiej zlokalizowane były m.in. zabudowania koszarów 3 Pułku Grenadierów Nowomarchijskich. W okresie międzywojennym stacjonował tam natomiast 16 Pułk Ułanów Wielkopolskich. Obecnie w miejscu koszar funkcjonuje Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO.

Estetyczna Bydgoszcz

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto.  Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też  Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.