logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kamienica z pelargoniami po remoncie




Udany remont przeszła kamienica przy ul. Tadeusza Kościuszki 3. Budynek o secesyjnym wystroju znów zdobi północną część Śródmieścia nie tylko odrestaurowaną elewacją. Balustrady balkonów każdej wiosny zyskują donice wypełnione kwiatami.


Kamienica została wzniesiona około 1905 roku na planie zbliżonym do litery „L”. III-piętrowy budynek z poddaszem pełni funkcje mieszkalne. Secesyjny wystrój elewacji podkreślają subtelne zdobienia w górnej partii budynku, doskonale dobrane balustrady oraz zróżnicowane otwory okienne. W osi budynku umieszczono wejście. Charakterystycznym elementem są balkony na wysokości I. i II. piętra. Jeszcze przed remontem były każdej wiosny ozdabiane skrzynkami z kwiatami.

W tym sezonie z odnowioną elewacją doskonale komponują się czerwone pelargonie. Poddasze budynku doświetlają lukarny. Po remoncie kamienica utrzymana jest w stonowanej beżowo-oliwkowej kolorystyce.

W ostatnich latach wzdłuż ulicy Kościuszki wyremontowanych zostało wiele innych kamienic, m.in. z numerami 4,6 i 9. Blask odzyskał też ciąg kamienic znajdujących na naprzeciw biurowca dawnej „Kobry” (nr 20,22 i 24). Więcej informacji o tych remontach znajduje się TUTAJ.

Trochę historii

Ulica Tadeusza Kościuszki powstała dopiero pod koniec XIX wieku. Wcześniej, po jej śladzie, przebiegały jedynie granice posesji zlokalizowanych wzdłuż obecnej ulicy Gdańskiej oraz Pomorskiej. Wytyczenie ulicy umożliwiło przede wszystkim  zabudowę terenu położonego pomiędzy Gdańską i ówczesnymi koszarami. Przy ulicy funkcjonowała również kilka zakładów przemysłowych. U zbiegu z ulicą Chocimską w latach 1908-10 wzniesiono słynną fabrykę obuwia, która pod różnymi nazwami funkcjonowała 80 lat.  Na początku XX wieku przy ul. Tadeusza Kościuszki 25 istniała także wytwórnia cygar Orianda. Wówczas Bydgoszcz była jednym z większych ośrodków produkcji cygar na ziemiach polskich. W pobliżu torów kolejowych ulokowała się natomiast rafineria oleju po stronie wschodniej.

Po stronie zachodniej ulokowano natomiast początkowo wytwórnię sucharów dla wojska. Po wojnie wcielono ją do Zakładów Przemysłu Cukierniczego „Jutrzenka”. Po wielu przekształceniach są one obecnie częścią holdingu Colian S.A, który w Bydgoszczy nadal produkuje słodycze w nowoczesnym zakładzie na Osowej Górze.



Estetyczna Bydgoszcz

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też  Społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizacji sprzyjają opracowywane przez urbanistów miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.