logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kamienica J. Święcickiego z odnowioną fasadą




Zakończył się remont kamienicy na rogu ul. Śniadeckich i H. Sienkiewicza. Eklektyczny budynek z fasadą pełną dobrze dobranych detali to dzieło wybitnego bydgoskiego architekta J. Święcickiego. Zobacz jak prezentuje się po remoncie.


Budynek powstał około 1883 roku. Założono go na planie zbliżonym do litery „U”. Charakterystycznym elementem jest ścięty narożnik – typowe rozwiązanie dla wielu narożnych kamienic wybudowanych w tej części miasta. Najczęściej w parterowych częściach domów lokowane były w takich miejscach wszelkiego rodzaju sklepy oraz punkty usługowe. W tę część budynku wkomponowany został również wykusz z pięknymi loggiami.

Elewacja jest bardzo bogato zdobiona. Od strony ul. Śniadeckich środkową część z głównym wejściem flankują delikatne ryzality. Warto również zwrócić uwagę na bardzo wysoki parter z pięknie zdobionymi witrynami oraz oryginalną stolarką drzwiową. Na fasadzie zastosowano całą paletę architektonicznych dekoracji, które sprawiają, że to jedna z najpiękniejszych bydgoskich kamienic. To między innymi zespoły gzymsów, rozbudowanych naczółków, smukłych kolumn z głowicami, konsoli, płycin oraz oryginalne boniowanie.

To bogactwo przede wszystkim neobarokowych form i detali budynek zawdzięcza architektowi, który go zaprojektował. Był nim jeden z najbardziej utalentowanych bydgoskich budowniczych z przełomu XIX i XX wieku Józef Święcicki. Więcej informacji o jego dokonaniach znajduje się w tekście: Dzieła mistrza Święcickiego zachwycają do dziś.

Moc remontów

Tylko w tym roku prace zlecono przy kilku innych budynkach i obiektach wzdłuż ul. Śniadeckich. Wypiękniały elewację kamienic z numerami 7, 29  47. Kontynuowane są prace konserwatorskie przy kościele na pl. Piastowskim. W poprzednich latach odrestaurowanych został wiele innych fasad (m.in. z numerami 1,2,6,10,12,14,24,35,39,41,43,45,48,55,59) dzięki czemu ulica Śniadeckich to znów doskonałe miejsce na podziwianie kunsztu bydgoskich architektów działających w Bydgoszczy na przełomie XIX i XX wieku. Przed dwoma laty rozpoczęliśmy również restylizację ulicy, która docelowo na całej długości otrzyma nowe chodniki i oświetlenie w formie pastorałów. W pierwszym etapie chodniki zgodne z historycznym, wzorem zyskał odcinek od ul. Gdańskiej do Pomorskiej.

Estetyczna Bydgoszcz

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto.  Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też  Społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.