
Budynek powstał około 1904 roku. Od początku pełnił funkcję mieszkalną. Wzniesiono go na planie zbliżonym do prostokąta. Liczy 4 kondygnacje. Kamienica wyróżnia się symetryczną elewacją frontową. W osi budynku umieszczono przejazd bramny z naświetlem. Skrajne części budynku akcentują ryzality. Parter od wyższych kondygnacji rozdziela gzyms. Trwa remont elewacji frontowej, szczytowej i podwórzowej wraz z dociepleniem. W zakres prac wchodzi też remont oficyny i murku granicznego. Zadanie zleciła wspólnota mieszkaniowa zarządzana przez ADM. Koszt całego przedsięwzięcia to ponad pół miliona złotych. Zakończenie prac planowane jest latem.
W ostatnich latach wzdłuż ul. Bocianowo odnowiono m.in. elewacje kamienic z nr 33 i 35 oraz narożne budynki wokół skrzyżowania z ulicą Rycerską oraz Pomorską. W ubiegłym roku blask odzyskał sąsiedni budynek z nr 24. Jego elewację szczytową zdobi mural z zaczytanym misiem.
Wraz ze zmianami w strefie płatnego parkowania w ubiegłym roku uporządkowane zostało parkowanie. Przypominamy, że ulica stała się jednokierunkową (w stronę ul. Pomorskiej). Dopuszczono kontraruch rowerowy.
Trochę historii
Do połowy XIX wieku ta część ulicy Bocianowo wraz z Rycerską i Racławicką była częścią podmiejskiego folwarku. Stare plany miasta i okolic wskazują, że dominowała tu rozproszona zabudowa zagrodowa. W 1851 roku w związku z uruchomieniem linii kolejowej Bydgoszcz - Krzyż do granic Bydgoszczy został włączony obszar między ulicami: Dworcową, Zygmunta Augusta, Artyleryjską i Pomorską, a w następnym roku powstał plan jego zabudowy urbanistycznej. Wówczas rozpoczęła się intensywna zabudowa tego kwartału miasta. Pierwsze kamienice zaczęto wznosić pod koniec XIX wieku. Większość budynków powstała do 1920 roku. Charakterystycznym budynkiem przy ul. Bocianowo jest również wieżowiec dawnego „Famoru” wzniesiony w latach 70. XX wieku i przebudowany na mieszkania.
Estetyczna Bydgoszcz
W ostatnich latach w celu rewitalizacji aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.