Budynek pochodzi z 1903 roku. Kamienicę zbudowano na planie litery L. Liczy 3 kondygnacje i użytkowe poddasze. Najbardziej efektownie prezentuje się elewacja frontowa utrzymana w secesyjnym stylu. Wyróżniają ją dwa szczyty, w których wyeksponowano szachulcową konstrukcję. W zachodniej części zastosowano wykusz i loggie. W części parterowej można podziwiać szereg innych zdobień i detali. Zostały one odtworzone w trakcie prac.
Kamienica jest w trakcie modernizacji. Budynek jest dostosowany do współczesnych wymagań. Prace przy elewacji frontowej, odnowieniu dachu, i wymianie stolarki okiennej są realizowane z udziałem miejskiej dotacji na zabytki. Na ten cel zabezpieczyliśmy 190 tysięcy złotych.
Ulica Garbary, dzięki licznym remontom, staje się jedną z wizytówek Okola i Bydgoszczy. Wiele innych inwestycji w tym rejonie miasto wsparło dotacjami konserwatorskimi. Nadzór budowlany wydawał również decyzje nakazujące przeprowadzenie prac. Na Garbarach przed kilkoma laty pojawiła się też pierwsza retrościana – reklama namalowana na szczytowej ścianie stylizowana na stronę dawnej gazety. Wraz z budową linii tramwajowej uporządkowano natomiast infrastrukturę drogową w tej części miasta.
Warto wiedzieć:
W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie zarezerwowaliśmy dla właścicieli 17 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie ponad 4,3 mln zł. Bydgoszcz znajduje się w gronie miast, które przeznaczają największą pulę środków (1,3 mln zł) na wsparcie właścicieli zabytkowych obiektów.