Symetryczna kamienica liczy 5 kondygnacji. Została zbudowana w latach 1912-13 według projektu Otto Walthera Utalentowany budowniczy wzniósł również imponujący budynek domu towarowego u zbiegu z ulicą Gdańską. Kamienicę wzniesiono na planie litery „U”. Wyróżnia ją od strony frontowej masywny ryzalit oraz liczne zdobienia. W skrajnych częściach budynku na wysokości I i II piętra umieszczono loggie zdobione rozbudowaną płaskorzeźbą. Charakterystycznym elementem kamienicy jest płaskorzeźba jeźdźca na koniu nad sienią wjazdową. Równie ciekawie prezentuje się część budynku od strony dziedzińca. Gzymsy, wykusze, balkony i zachowana symetria sprawiają, że budynek charakteryzuje wyjątkowa elegancja. Podkreśli ją prowadzony gruntowny remont.
Stare mury, nowoczesne apartamenty
Inwestor zrealizował już najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne etapy prac m.in. przy konstrukcji kamienicy, wymianie stropów oraz wymianie konstrukcji i pokrycia dachu. Teraz odnawiana jest fasada wraz ze stolarką okienną. Na końcu zaplanowano również urządzenie zielonego dziedzińca. W trakcie prac wiele najstarszych elementów poddawanych jest zabiegom konserwatorskim.
W pierwszym etapie powstaje 21 mieszkań o metrażu od 60 do 240 metrów kwadratowych. Na parterze lokalizowane mają być też lokale usługowe. Budynek będzie wyposażony w windy. W kolejnych etapach inwestor, firma Hunger Development zaplanowała większe apartamenty o powierzchni od 140 do 250 metrów kwadratowych oraz budowę wielopoziomowego parkingu.
Moc remontów przy ul. Dworcowej
W tym roku rozpoczęły się prace przy renowacji kilku innych fasad wzdłuż ul. Dworcowej. Rusztowania aktualnie stoją przy kamienicach z nr 54 i 66. Wielkie zmiany czekają też szczytową ścianę kamienicy z numerem 89 naprzeciwko nowego gmachu Dworca. Jeszcze tej jesieni wykonany zostanie na niej mural upamiętniający Andrzeja Szwalbego – honorowego obywatela Bydgoszcz. Więcej informacji na ten temat znajduje się TUTAJ.
Estetyczna Bydgoszcz
W ostatnich latach, w celu rewitalizacji Śródmieścia, aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację wspierają nowe miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.