Kamienica przy ul. Wiatrakowej 10 to budynek wzniesiony około 1895 roku na planie prostokąta. Jej charakterystycznym elementem są dwa wykusze. W osi budynku umieszczono wejście, w którym zachowała się oryginalna stolarka drzwiowa. Górne partie centralnej części budynku wykończone są licowaną cegłą. Elewacje zdobią masywne naczółki, gzymsy, płyciny, boniowanie. Wystrój budynku w niczym nie ustępuje najpiękniejszym śródmiejskim kamienicom. Konserwatorskie prace przy renowacja fasady pochłonęły ponad 200 tysięcy złotych. Wartość miejskiej dotacji to 97 tysięcy zł.
Rowerowy skrót
Wcześniej w tej części miasta odnowiono front narożnej kamienicy na styku ulic R. Traugutta i T. Lenartowicza, kamienicę przy ul. Nowodworskiej 50, 57 oraz bezpośrednio sąsiadujące budynki przy Wiatrakowej 11-13-15-17. To również piękne kamienice wzniesione w pierwszych latach XX wieku z ciekawymi portalami.
Wyremontowana została też ulica Wiatrakowa wraz ze skrzyżowanie z ulicami Nowodworską i Traugutta. Wówczas dziki parking zamienił się w estetyczny skwer otaczający starą lipę. Wzdłuż ulicy powstał natomiast kontrapas, który zapewnia rowerzystom bezpieczny dojazd ze Szwederowa w kierunku Starego Miasta. Łączy się on na Zbożowym Rynku z drogami rowerowymi, które powstały w ramach rozbudowy ul. Kujawskiej. W ten sposób ulica Wiatrakowa stała się najkrótszym, bezpiecznym rowerowym połączeniem Szwederowa ze Starym Miastem.
Trochę historii
Ta część Szwederowa do połowy XIX wieku była odrębnym folwarkiem. Nosiła wówczas nazwę Nowy Dwór (Neuhoff). Przypomina o tym teraz nazwa ulicy - Nowodworska. Tę część osiedla Szwederowo włączono do Bydgoszczy w 1867 roku. Ulica Wiatrakowa początkowo była jedną z dolin zbocza bydgoskiego, którą zaadaptowano na ciąg komunikacyjny. Taką nazwę zyskała prawdopodobnie ze względu, że prowadziła w kierunku holenderskiego młyna wiatrowego, który był zlokalizowany w rejonie obecnej ul. Lenartowicza. Obiekt zaznaczono m.in. na planie miasta z 1834 roku.
Nie tylko dotacje
W tym roku dotacje pomogą wyremontować między innymi fasady 3 śródmiejskich kamienic. Zabezpieczyliśmy też środki na wsparcie właściciela spalonej Fabryki Lloyda w przygotowaniu ekspertyzy stanu technicznego i projektu budowlanego odbudowy hali przy ul. Fordońskiej. Łączna wartość prac przy tych 4 zadaniach szacowana jest na około 1,3 mln zł, a poziom miejskiej dotacji to 350 tysięcy złotych. W ostatnich latach, w celu rewitalizacji Starego Miasta, stosujemy cały pakiet działań. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie i nakazy remontów. Wprowadziliśmy również zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy na estetyczne witryny, przebudowaliśmy Stary Rynek i ulice wokół niego, restylizacji poddaliśmy mosty, porządkowane są nośniki reklamowe, tworzymy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego chroniące zabytki, powołaliśmy też radę d.s. estetyki, która opiniuje kluczowe projekty.
W tym roku zaplanowano także prace przy obiektach zabytkowych należących do miasta. Przywracamy wiele historycznych rozwiązań na reprezentacyjnych placach i staromiejskich ulicach, m.in. odtwarzamy historyczne osie widokowe na placu Wolności, zakończyliśmy rewitalizację placu Kościeleckich, trwa przebudowa Rybiego Rynku. Wszystkie zadania uwzględniają stosowanie materiałów nawiązujących do historycznych rozwiązań (np. kamienne płyty przy nawierzchniach chodników, kamienna kostka na ulicach, stylowe oświetlenie) oraz wprowadzenie dodatkowej zieleni. Pozyskaliśmy też środki na remont kościoła klarysek.