logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Zabytkowa kamienica na Okolu w remoncie




Rozpoczął się remont kamienicy przy ul. Grunwaldzkiej 55. Wcześniej blask odzyskały sąsiednie budynki. Po zakończeniu prac zabytek znów stanie się jedną z wizytówek rewitalizowanego Okola.


Kamienica została wzniesiona około 1865 roku, na planie litery „L”. Podpiwniczony budynek liczy 3 kondygnacje i dodatkowo użytkowe poddasze. Posiada bardzo ciekawą formę. W centralnej części znajduje się wykusz zwieńczony balkonem. W dwuspadowym dachu po obu stronach znajdują się lukarny, a środkowa część zwieńczona jest szczytem. Od strony wschodniej na wysokości I i II piętra ulokowano oryginalne loggie z ozdobnymi balustradami i kolumnami na niższej kondygnacji. Przy wykuszu od strony zachodniej znajdują się balkony. Parter zdobiony jest boniowniem. Zachowała się również oryginalna stolarka drzwiowa o bogatym detalu, z charakterystycznym naświetlem. Elewację urozmaicają płyciny w formie geometrycznych wzorów.

Budynek wraz z działką w ubiegłym roku nabył od miasta inwestor, który rozpoczął z początkiem roku kapitalny remont kamienicy. W pierwszej kolejności prace prowadzone są wewnątrz obiektu oraz przy elewacji od strony podwórza. Dzięki remontowi ta część pierzei ulicy Grunwaldzkiej znów stanie się jedną z wizytówek Okola. Wcześniej wyremontowano sąsiednie budynki z numerami 53 i 57.

Okole coraz ładniejsze

Ulica Grunwaldzka zyskuje na estetyce również dzięki miejskim inwestycjom. Przed dwoma laty oddana do użytku została nowa droga rowerowa wraz z chodnikami. Poprawiliśmy też bezpieczeństwo pieszych montując nowoczesne oświetlenie i sygnalizację. Poza tym wyremontowane zostały wiadukty przebiegające nad ulicą. Grunwaldzką obsadziliśmy też kasztanowcami. Trwają prace nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego Okola dla terenów położonych m.in. po północnej stronie ulicy. To również element wspierający rewitalizację tej części Bydgoszczy.

Wcześniej zrealizowaliśmy szereg innych projektów m.in. budowę Centrum Edukacyjno-Społecznego, rewitalizację miejskich kamienic, ścieżek nad Starym Kanałem Bydgoskim. Przypominamy, że od tego miesiąca na Okolu można też wypożyczyć za darmo  kajaki. Więcej informacji na ten temat znajduje się w tekście  „Kajakiem po Starym Kanale Bydgoskim”. Przygotowujemy się do kolejnych inwestycji i projektów wzmacniających potencjał tej części miasta.

Trochę historii

Ulica Grunwaldzka to jedna z dłuższych ulic w mieście, liczy 6,7 km długości. W granicach miasta odcinek znajdujący się na Okolu i Czyżkówku znalazł się dopiero w 1920 roku. W latach 1895-1969 wzdłuż odcinka od Czarnej Drogi do Czyżkówko znajdowały się tory kolejki wąskotorowej. Z kolei na odcinku od ronda Grunwaldzkiego do Czarnej Drogi kursowały w latach 1898-1984 tramwaje. Duża część zabudowy wzdłuż ulicy pochodzi z początku XX wieku. Była to jedna z najważniejszych arterii zapewniających komunikację na kierunku Bydgoszcz-Berlin. Do 1920 roku odcinek od dzisiejszego ronda do ul. Granicznej wraz z ulicą Św. Trójcy nosił nazwę ulicy Berlińskiej (Berliner Strasse).