300-metrowa ulica łącząca rondo J. Szugyi-Trajtlera z ulicą Bocianowo zabudowana jest przede wszystkim wiekowymi kamienicami. Jedną z ładniejszych jest budynek flankujący narożnik z ulicą Bocianowo. Został on wzniesiony około 1907 roku. Trzypiętrowa kamienica z użytkowym poddaszem pełni przede wszystkim funkcję mieszkalną. Na parterze funkcjonuje sklep. Charakterystycznym elementem jest półkolisty wykusz zdobiący narożną część budynku. Został on zwieńczony niewielką wieżyczką z hełmem i iglicą. Centralną część elewacji od strony ulicy Bocianowo akcentuje delikatny ryzalit, w którym umieszczono główne wejście do budynku. Kamienica, prawdopodobnie w trakcie użytkowania, straciła część pierwotnych zdobień. Do czasów obecnych zachowały się delikatne gzymsy i proste naczółki nad częścią okien. Obecnie budynek jest remontowany.
W przyszłym roku można spodziewać się kolejnych zmian przy ulicy Rycerskiej. Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego planuje ogłoszenie przetargu na budowę nowych budynków u zbiegu z ulicą Zygmunta Augusta. W 3 budynkach znajdzie się 110 mieszkań, w tym 14 dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Realizacja inwestycji zajmie około 3 lat. Miejska spółka zabezpiecza na ten cel tylko na przyszły rok 11 mln zł.
Dużą inwestycją przy ul. Rycerskiej będzie też przebudowa gmachu dawnego dworca towarowego. Inwestor zabudowujący północną część Bocianowa - firma Moderator pracuje nad projektem jego renowacji. Budynek ma zostać pieczołowicie zrewitalizowany i pełnić funkcje naturalnej bramy do osiedla. Na parterze miejsce znajdą lokale użytkowe, a na wyższych kondygnacjach stylowe mieszkania. Obecnie prace budowlane prowadzone są przy nowych budynkach mieszkalnych. Więcej informacji o rewitalizacji i historii dawnego dworca kolejowego znajduje się TUTAJ
Docelowo zmieni się również układ drogowo-komunikacyjny w tej części Bocianowa. Pętla przy ul. Rycerskiej stanie się początkiem nowej trasy tramwajowej w kierunku ul. Gdańskiej przez ul. Nowoświecką i Chocimską. Ten wariant najczęściej wskazywali bydgoszczanie w konsultacjach oraz pozwoli ona uniknąć wyburzeń przy ul. Gdańskiej. Więcej informacji na ten temat znajduje się TUTAJ.
Koncepcja ta zakłada również odwrócenie kierunku ruchu na ul. Ogrodowej i budowę ulicy Nowoświeckiej z ruchem jednokierunkowym od Racławickiej w stronę Rycerskiej.
Warto wiedzieć
W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcie pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy. Od kilku lat przy prezydencie działa Społeczna Rada ds. Estetyki Miasta, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację wspierają nowe miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.