logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wiekowa kamienica będzie lśnić jak sąsiedni park




Kamienica u zbiegu ulic Mickiewicza i Paderewskiego zyska nową elewację. Doskonale uzupełni to szereg miejskich inicjatyw, które przywracają blask reprezentacyjnym alejom Adama Mickiewicza i przyległym terenom.


Budynek przy ul. I Paderewskiego 1 wybudowano w latach 1905-08 według projektu architekta P. Sellnera. Pierwotnie posiadał wystrój typowy dla secesji. Budynek liczy III kondygnacje i użytkowe poddasze. Dodatkowo jest podpiwniczony w typie sutereny. Posiada bardzo ciekawą formę. Zbudowano go na planie zbliżonym do litery „L”, z wewnętrzną studnią doświetlającą. Kamienica jest przykryta dwuspadowym dachem, w który wkomponowano lukarny. Wykusze zwieńczone są cebulastymi hełmami. Umieszczono je zarówno od strony ul. Paderewskiego jak i Mickiewicza. Na wysokości I i II piętra wkomponowano balkony, a nad wejściem od strony ul. Paderewskiego loggie. Elegancki detal snycerski zdobi smukłe wejście od strony ul. Paderewskiego. Niestety w trakcie użytkowania i remontów elewacja straciła dekoracje. Część z nich przywróci rozpoczęty remont. Charakterystycznym elementem założenia był również przedogród z dużymi krzewami i kutym ogrodzeniem.



Północna oś miasta-ogrodu

Dwujezdniową aleję wytyczono na początku XX wieku  w ramach zagospodarowania urbanistycznego terenu położonego na wschód od ul. Gdańskiej. Tej części miasta od początku planowano nadać charakter miasta-ogrodu. Urbaniści na nowym obszarze miasta zadbali o parki, skwery i przemyślaną lokalizację zabudowy mieszkaniowej oraz obiektów użyteczności publicznej. W ten sposób powstała jedna z najładniejszych części miasta, budowana w trendach, które realizowane były również w wielu europejskich stolicach. Perspektywę wschodnią ulicy zamknięto głównym gmachem pierwszej bydgoskiej uczelni wyższej powołanego Instytutu Rolniczego im. Cesarza Wilhelma (Kaiser-Wilhelm-Institut für Landwirtschaft). Po wojnie, w 1949 roku ukończono budowę Teatru Polskiego, który stanął przy skrzyżowaniu z ul. 20 stycznia 1920 roku.

Skrzyżowanie ul. I. Paderewskiego i al. A. Mickiewicza na początku XX wieku

Remonty elewacji i parku

Po roku 2000 odrestaurowano elewacje prawie wszystkie kamienic stojących wzdłuż al. A. Mickiewicza. W latach 2014-15 zrewitalizowano również przyległy park im. J. Kochanowskiego. Odnowiono nawierzchnię jezdni i uzupełniono nasadzenia w pasie zieleni. W tym roku rozpocznie się modernizacja gmachu Teatru Polskiego.  Na większe tempo prac przy rewitalizacji historycznych budynków wpływają działania uruchomione przez miasto. To nie tylko dotacje konserwatorskie, ale również duże inwestycje związane z przebudową infrastruktury ulic, nakazy przeprowadzenia prac, interwencje miejskiego plastyka i przygotowywane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.