logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Secesyjny detal i stonowany kolor




Odświeżona elewacja podkreśla ponownie secesyjny detal kamienicy z nr 20 przy ul. 20 Stycznia 1920 roku. To kolejny budynek przy reprezentacyjnej ulicy, który wyremontowano w ostatnim czasie.


Budynek zbudowano w 1911 roku. Przypomina o tym wyeksponowana data umieszczona na białym tle i otoczona płaskorzeźbą przy wejściu.  Kamienicę na planie litery „T” zaprojektował Alfred Mielke. Podobne rozwiązania zastosowano w sąsiednich budynkach, które tworzą elegancką pierzeję. W skrajnych częściach ulokowano loggie.

Pomiędzy nimi i centralną częścią kamienicy wkomponowano ryzality zwieńczone balkonami na wysokości II piętra. W poddaszu umieszczono lukarny. Ryzality wieńczą  szczyty. Front zdobią między innymi rzeźbione drzwi zwieńczone zaokrąglonym naświetlem w formie  wachlarza oraz kilka kartuszy, rozet i innych motywów w stylu secesyjnym. Charakterystycznym elementem kamienic ulokowanych wzdłuż wschodniej pierzei tej ulicy są również tzw. przedogrody. Po remoncie kamienica zachowała swoją  stonowaną kolorystykę. W budynku funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa.

Ulica 20 Stycznia została wytyczona z początkiem XX wieku. Z tego okresu pochodzi większość zabudowy. Znajdziemy tam wiele wartościowych obiektów wzniesionych m.in. w duchu bydgoskiej secesji. Szereg kamienic zostało już wyremontowanych.

Trwają też prace przy kolejnych budynkach. W poprzednich latach udało się również zrewitalizować przyległy do ulicy park J. Kochanowskiego przywracając część historycznych rozwiązań.

Warto wiedzieć

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Starego Miasta i Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów oraz rewitalizacje parków. Przy prezydencie działa też  Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.