Trzykondygnacyjny budynek powstał pod koniec XIX wieku. Posiada elementy charakterystyczne dla kamienic secesyjnych. Wschodnia część kamienicy ma formę ryzalitu nieznacznie wysuniętego względem pozostałej części zabudowań.
W centralną część elewacji wkomponowano loggie na wysokości parteru, nad którą znajduje się wykusz, a nad nim jeszcze balkon z ozdobną kuta balustradą. Parter zdobi masywne boniowanie oraz łukowe okna. W górnych partiach budynku dominuje czerwona cegła. W tych częściach kamienicy zastosowano klasyczne otwory okienne. Są one dodatkowo zdobione pilastrami i naczółkami. Podziały poziome akcentują ozdobne gzymsy. Uwagę zwraca również wyszukana metaloplastyka w oknach piwnicznych. Wejście do zabudowań ulokowano od strony podwórza, do którego prowadzi wąski przesmyk wytyczone wzdłuż wschodniej elewacji i przyległej kamienicy z nr 3.
Ulica Chocimska może zostać kompleksowo zrewitalizowana wraz z budową linii tramwajowej pomiędzy dworcem klejowym i ulicą Gdańską. Obecnie powstaje koncepcja, która określi tramwajowe priorytety na nową perspektywę unijną. Poddaliśmy ją konsultacjom społecznym. Jeden z wariantów zakłada trasowanie linii przez tę cześć miasta ulicami Chocimską i Nowoświecką. Taki wybór oznaczałby też możliwość odstąpienia od wyburzeń narożnych budynków u zbiegu ulic Gdańskiej i Chodkiewicza.
W ostatnich latach, w celu rewitalizacji Śródmieścia, aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też Społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta.