logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rozbudowa ul. Kujawskiej. Zbożowy Rynek czeka wiele zmian. Raport nr 27




Rozbudowa ul. Kujawskiej to jedna z kilku dużych inwestycji realizowanych obecnie w Bydgoszczy. Duże zmiany zajdą również na Zbożowym Rynku. W ramach zadania rewitalizowany będzie też początkowy odcinek ul. Długiej.


Ulice Kujawską, Wały Jagiellońskie, Bernardyńską i Toruńską połączy nowe rondo Bernardyńskie. Wyspa centralna będzie położona w osi rozbudowywanych ulic. Są już na niej ułożone tramwajowe tory i rozjazdy. Dostępne będą wszystkie relacje: Kujawska, Bernardyńska i Babia Wieś. Przystanki tramwajowe będą zlokalizowane na Bernardyńskiej i Toruńskiej, pomiędzy jezdniami. Przystanki autobusowe będą znajdowały się na początku ul. Bernardyńskiej (oba kierunki) i Toruńskiej (w stronę ronda Toruńskiego) oraz na Zbożowym Rynku. Zatoki wykonywane będą z kamiennej kostki.

Całe rondo i dochodzące do niego ulice będą wyposażone w obustronne drogi rowerowe. Na Zbożowym Rynku droga rowerowa po południowej stronie będzie łączyć się z kontrapasem na ul. Wiatrakowej zapewniając wygodny dojazd na Szwederowo. Po północnej stronie powstanie połączenie dla rowerzystów z ulicą Długą co pozwoli na bezpieczny dojazd na Stare Miasto. Warto zaznaczyć, że poziom nowego ronda będzie wyższy o około 1 metr.

Chodniki przylegające do Starego Miasta otrzymają nawierzchnie z granitowych płyt. Taka fakturę będą posiadały też odcinki ciągów dla pieszych budowane przy placu Kościeleckich oraz na fragmencie ulicy Długiej od Zbożowego Rynku do ul. Pod Blankami. Na pozostałych chodnikach i przystankach stosowane będą płyty lub kostka betonowa. Stylową kostkę kamienną zastosujemy też na odcinku ul. Długiej  oraz drogach serwisowych obsługujących zaplecze budynku UKW przy placu Kościeleckich oraz zabudowania kościoła garnizonowego. Odcinek ul. Długiej przy Zbożowym Rynku będzie miał charakter ulicy bez przejazdu. Ten zakres inwestycji będzie uzupełnieniem wcześniejszych zadań związanych z rewitalizacją innych ulic na Starym Mieście.

Warto wiedzieć:

Zbożowy Rynek jest jednym z najstarszych placów miejskich w Bydgoszczy. Istniał już prawdopodobnie przed lokacją miasta (1346 r.) jako plac targowy w sąsiedztwie nieistniejącego kościoła św. Idziego. (Jego fundamenty zostały odkryte i zinwentaryzowane podczas tegorocznych prac). Po ukształtowaniu bydgoskiego miasta lokacyjnego plac znajdował się poza murami miejskimi w miejscu skrzyżowania dróg na Kujawy (ul. Kujawska), do Torunia (ul. Toruńska) oraz do miasta (obecna ul. Długa). Najcenniejsza zabudowa z przełomu XIX i XX wieku znajduje się w południowo-zachodniej części rynku. Zostanie ona zachowana.