- To ogromna satysfakcja, że dziś – po 50 latach od rozpoczęcia prac budowlanych przy Operze - możemy w tak istotny sposób wesprzeć jej dalszy rozwój – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Ta znakomita instytucja stała się jednym z filarów Bydgoszczy, która dziś szczyci się miastem kultury. Co ważne nasza Opera Nova ma pomysły i wizję rozwoju swojej działalności. Dlatego nie mam wątpliwości, że warto wspierać ją w tych dążeniach. Tym samy wzmacniamy rangę Bydgoszczy jako najważniejszego ośrodka kultury w regionie.
Za realizację prac budowlanych przy IV kręgu odpowiadać będzie firma Budimex z kwotą 116 mln zł (brutto) z którą zawarto dziś umowę. Z inicjatywą rozbudowy Opery Nova wyszedł Maciej Figas, który przedstawił propozycję władzom Bydgoszczy. Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski zadeklarował chęć współfinansowania inwestycji po połowie z władzami województwa co było podstawą do podpisania stosownego porozumienia i skierowania zadania do realizacji. Prace budowlane zakończyć zajmą około 2,5 roku. Po odbiorach będą objęte 7-letnią gwarancją.
Duży zakres prac
Wcześniej przygotowana dokumentacja zakłada, że IV krąg Opery pomieści między innymi :
- salę prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, sceny, orkiestronu, zapadni i innych elementów związanych z technologią sali; maksymalna liczba widzów – 485 osób;
- przestrzeń wielofunkcyjną stanowiącą poszerzenie foyer budynku Głównego Opery
- przestrzeń wystawienniczą i innych działań artystycznych;
- salę kinową o bardzo wysokich parametrach obrazu i dźwięku; maksymalna liczba widzów – 205 osoby;
- powierzchnie dopełniające o funkcji gastronomicznej, technicznej i zaplecza, w tym także taras widokowy od strony rzeki z widokiem na katedrę i Wyspę Młyńską.
Druga część inwestycji którą jest dwupoziomowy garaż podziemny z wjazdem z ulicy Karmelickiej. Garaż połączony będzie funkcjonalnie z budynkiem Głównym Opery oraz z IV kręgiem. Zapewni miejsca postojowe dla 228 pojazdów. Pozwoli to uporządkować i nadać estetycznego wyglądu kolejnym terenom w Salonie Bydgoszczy. Na jego dachu zaplanowano zieleń, także dosadzenie drzew. W trakcie rozbudowy Opery Nova o IV krąg kładka zostanie lepiej skomunikowana z placem otaczającym ważny gmach. Znikną m.in. schody utrudniające poruszanie osobom z niepełnosprawnościami i rowerzystom.
Trzy dekady w budowie
Opera Nova w Bydgoszczy to jeden z nowocześniejszych i najbardziej wszechstronnych teatrów muzycznych w Polsce, którego bogaty repertuar, obejmujący dzieła operowe, baletowe, operetki i musicale, uzupełniają koncerty, widowiska i przedstawienia innych teatrów goszczących na Bydgoskim Festiwalu Operowym, organizowanym tu corocznie, od 1994 roku.
Budowę istniejących trzech kręgów Opery Nova w malowniczym zakolu Brdy rozpoczęto w 1973 roku. Ukończenie obiektu opóźniało się z powodu wysokich kosztów jego budowy oraz braku materiałów i wykonawców. W latach 80. XX wieku czasowo zaprzestano nawet prac budowlanych. Próbą ożywienia stojącego w stanie surowym gmachu i wprowadzenia do niego działalności kulturalnej była organizacja Bydgoskiego Festiwalu Operowego . Wystawiane spektakle operowe, operetkowe i baletowe pozwoliły docenić możliwości wystawiania wielkich form scenicznych w nowym budynku, walory akustyczne sali widowiskowej, możliwości techniczne sceny i umiejętności orkiestry, chóru i baletu. 21 października 2006 r. odbyły się uroczystości 50-lecia Opery w Bydgoszczy, połączone z oficjalnym przekazaniem do użytkowania ukończonego gmachu Opery Nova.
Symbol Bydgoszczy
Gmach w formie trzech koncentrycznych kręgów został zaprojektowany przez prof. dr arch. Józefa Chmiela i profesora Politechniki Gdańskiej dr inż. arch. Andrzeja Prusiewicza. Malownicze położenie i oryginalna architektura sprawiły, że budynek zyskał rangę jednego z symboli Bydgoszczy. W największym, pierwszym kręgu, przeznaczonym dla publiczności, znajdują się między innymi:
- sala kameralna na 189 miejsc, wykorzystywana także jako sala kinowa przy projekcjach na dużym ekranie.
- duża sala o doskonałej akustyce, z amfiteatralną widownią na 803 miejsca, a imponujące rozmiary jej sceny jak również zainstalowane na niej najnowocześniejsze urządzenia techniczne sterowane komputerowo stwarzają wspaniałe możliwości inscenizacyjne
- hol główny i przestronne foyer, na których często goszczą ekspozycje malarskie, rzeźbiarskie, fotograficzne.
Drugi krąg, od strony rzeki Brdy to biura dyrekcji, administracji, sale prób zespołów artystycznych, garderoby.
W trzecim kręgu mieści się Centrum Kongresowe zapewniające profesjonalną obsługę sympozjów, konferencji -organizowanych według najwyższych europejskich standardów.
IV krąg w liczbach:
- Powierzchnia użytkowa IV kręgu 5.730 m²
- Liczba miejsc dla widzów w nowej sali prób- 485
- Liczba miejsc w sali kinowej – 205
- Liczba kondygnacji – 4
- Koszt inwestycji – 116 mln zł
- Gwarancja – 7 lat