logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rezydencja biskupów z nową elewacją




Trwa remont charakterystycznych zabudowań przy ul. Malczewskiego 1. To rezydencja bydgoskich biskupów. Okazały zabytek o w trakcie prac zyskuje też nową kolorystykę.


Główną cześć budynku wzniesiono w 1933 roku na planie zbliżonym do litery „T”. Od strony frontowej charakterystycznym elementem jest ryzalit, w którym umieszczono zdobione wejście do biskupiej rezydencji. Nad portalem znajduje się taras z kutą balustradą. Budynek przykryty jest wielospadowym dachem z lukarnami. W latach 90. XX wieku gmach rozbudowano o nową część od strony południowej. W trakcie przygotowań do prac uzgodniona została m.in. zmiana kolorystki budynku. Po remoncie na rezydencji dominować będzie barwa ognisto-pomarańczowa. Biel zarezerwowano dla detali i opasek wokół otworów okiennych. Kolorystykę dobrano na podstawie badań stratygraficznych, określających m.in. chronologię występujących warstw. Budynek chociaż liczy niespełna 100 lat za sprawą swojej odmiennej stylistyki odpowiadającej modernistycznej architekturze z okresu dwudziestolecia międzywojennego posiada dużą wartość zabytkową.

Z zabudowaniami sąsiaduje odrestaurowany już gmach Domu Polskiego. W rewitalizacji tego budynku, który pełni szereg funkcji  społecznych i kulturotwórczych pomogły między innymi środki unijne z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Otwarto go ponownie po ponad 10-letniej przerwie w 2012 roku. 

Trochę historii

Ulica ks. T. Malczewskiego została wytyczona wraz z kształtowaniem się bydgoskiego miasta lokacyjnego już w XIV wieku. Łączyła północno-zachodni narożnik Starego Rynku z nabrzeżem Brdy. Stąd prawdopodobnie pierwsza nazwa, która do 1931 nazywana była ulicą Wodną, również w czasach zaborów. Na początku XX wieku ulica dochodziła do samego brzegu Brdy. Skrócono jej przebieg wraz z budową Domu Polskiego w okresie międzywojennym. Obecna zabudowę tworzą kamienice wzniesione lub przebudowane w XIX wieku. Bydgoszcz zgłosiła wniosek związany z rewitalizacją tej ulicy  (wraz z fragmentem ul. Grodzkiej) w oparciu o środki centralne. Więcej o tej inicjatywie znajduje się TUTAJ.

Estetyczna Bydgoszcz

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto.  Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też  Społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.