Budynek zbudowano na planie zbliżonym do litery "L" pod koniec XIX wieku. Oba skrzydła mają osobne adresy (zachodnie - Focha 28, a północne - Warmińskiego 1). Eklektyczna kamienica z elementami secesyjnymi liczy 3 kondygnacje. Pełni funkcje mieszkalno-usługowe. Elewacja zdobiona jest m.in. boniowaniem, gzymsami, pilastrami i płaskorzeźbami. Wszystkie te elementy odrestaurowano. W elewacji od strony ulicy Warmińskiego widoczna jest też odnowiona rozeta z hakiem do podtrzymywania sieci trakcyjnej. Do 1946 roku na ul. Warmińskiego istniały tory umożliwiająca dojazd tramwajów towarowych do dawnej elektrowni. Po remoncie elewacja utrzymana jest w beżowej kolorystyce. Dzięki remontowi cała północna pierzeja ul. Focha prezentuje się wyjątkowo estetycznie.
Prywatni inwestorzy planują również rozpoczęcie prac przy zabudowie terenów po dawnej fabryce narzędzi oraz przy rewitalizacji gmachu po „Jutrzence”. W tym roku ze środków miasta kontynuowany będzie też kolejny etap prac na ul. Warmińskiego. Estetycznego wyglądu nabiorą chodniki na odcinku od Dworcowej do ul. Zduny. W ubiegłym roku prace realizowano pomiędzy Focha i Dworcową. Na całej ulicy zainstalowane zostało też stylowe oświetlenie.
W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, a przy prezydencie działa też Społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i interwencje podejmuje również plastyk miasta.