logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Neobarokowa kamienica przy ul. Dworcowej w remoncie




Ulicę Dworcową wkrótce zdobić będzie kolejna odrestaurowana neobarokowa kamienica. Rozpoczął się remont masywnego budynku z numerem 75. Wcześniej odnowione zostały elewacje sąsiednich kamienic.


Wielkomiejską kamienicę wzniesiono na planie zbliżonym do litery T. Znaczna część zabudowy ulokowana jest na parceli za frontową częścią. Pełni ona przede wszystkim funkcję mieszkalną. Na parterze funkcje od kilkudziesięciu lat bar mleczny. Budynek powstał w latach 1911-12. Posiada ciekawą kompozycję architektoniczną: klasyczną formę podkreśloną między innymi osią symetrii i jednocześnie bardzo płynną linię elewacji, w którą wkomponowano loggie, wykusze i balkony. W poddaszu doświetlenie zapewniają lukarny. Początkowo kamienica była prawdopodobnie zdobiona bardziej rozbudowanym detalem architektonicznym. Jedynie  w dekoracji bramy zachowały się formy roślinne oraz  herb. Przy wejściu znajduje się również tablica upamiętniająca Andrzeja Szwalbego, pierwszego dyrektora Filharmonii Pomorskiej, który mieszkał w budynku w latach 1953-1991. Warto, zwrócić również uwagę na zachowaną częściowo oryginalną  stolarkę okienną z nietypowym szprosami.

Dzięki konserwatorskim pracom kolejna pierzeja ul. Dworcowej od. Ul. Jana III Sobieskiego do Królowej Jadwigi będzie zdobić ulicę odnowionymi elewacjami.  Przed dwoma laty wzorowy remont przeszła bogato zdobiona kamienica z nr 77. W tym roku zakończyło się odnawianie gmachu dawnego hotelu z nr 79. Więcej informacji o wcześniej zleconych remontach znajduje się w tekście „Ulica Dworcowa pełna odnowionych elewacji”.



Ulica Dworcowa w Bydgoszczy ma długość ponad 1200 metrów. Niemal w całości jest zabudowana stylowymi kamienicami. Uznawana jest za jedną z ważniejszych pod względem historycznym i funkcjonalnym ulicę Śródmieścia. Do momentu budowy dworca kolejowego był to polny trakt prowadzący w kierunku Koronowa. Szybko zyskiwała handlowo-usługowy charakter. Lokowane były przy niej również ważne obiekty użyteczności publicznej. Pierzeje ulicy Dworcowej stanowią w większości kamienice czynszowe wzniesione w latach 1860-1914.

Warto wiedzieć

W rewitalizację ulicy Dworcowej oraz jej otoczenia miasto oraz inne podmioty publiczne zainwestowały ponad 300 mln złotych (m.in. nowy dworzec, linia tramwajowa, nowe nawierzchnie, elementy małej architektury). Bardzo ważne dla wizerunku ulicy jest uzupełnienie tych inwestycji także przez poprawę wyglądu prywatnych nieruchomości. W ostatnich latach duży wpływ na zwiększenie liczby remontów w tej części miasta miały też działania nadzoru budowlanego oraz miejskie dotacje na remonty obiektów zabytkowych.