logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Modernistyczny budynek w remoncie




Rozpoczął się remont kamienicy przy ul. Warmińskiego 4. To przykład modernistycznej architektury z okresu XX-lecia międzywojennego. Z detalem zaczęła wówczas wygrywać funkcjonalność. To kolejny remont przy ulicy, która niegdyś była mocno związana z przemysłem.


Budynek oddano do użytku krótko przed wybuchem II wojny światowej. Powstał na planie prostokąta. Liczy 4 kondygnacje. W północnej części ulokowano przejazd bramny. Centralna część z klatką schodową zaakcentowana jest płyciną. Typowym modernistycznym rozwiązaniem jest również smukłe przeszklenie przechodzące przez wszystkie kondygnacje.

Budynki modernistyczne wyróżnia prostota. Zestawiane były z prostopadłościennych brył. Starannie dobierano materiały wykończeniowe: metalowe balustrady, ceramiczne płytki, szlachetne tynki. Warto podkreślić, że architekci działający w Bydgoszczy w okresie XX-lecia międzywojennego mieli doskonałe wyczucie proporcji. Modernistyczne obiekty odpowiadały  skali historycznej zabudowy. Więcej informacji o cennych przykładach bydgoskiego modernizmu znajduje się na stronie visitbydgoszcz.pl.

Ulica dr E. Warmińskiego jeszcze w okresie międzywojennym miała charakter zbliżony do przemysłowej części miasta. Zlokalizowana była przy niej pierwsza miejska elektrownia, firmy budowlane, zakład mleczarski, fabryka żarówek. Do elektrowni prowadziła tramwajowa bocznica, która towarowe wagony przewoziły węgiel. W 1922 bracia Tyslerowie wybudowali natomiast fabrykę słodyczy.

W ostatnich latach nowe elewacje zyskało kilka innych kamienic przy tej ulicy. Między innymi bogato zdobione budynki z numerami 1 i 3 w rejonie skrzyżowania z ulicą Focha. Ze środków miasta wyremontowano chodniki oraz oświetlenie. Miejskie dotacje pozwoliły wykonać szereg prac przy narożnej kamienicy u zbiegu z ulica Dworcową.

Rozbudowano również sieć ciepłowniczą, umożliwiając podłączenie się kolejnym odbiorcom. Rewitalizacji ul. Warmińskiego sprzyja m.in. uchwalony w ostatnich latach miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Miasto podejmuje też szereg innych działań wspierających rewitalizację Salonu Bydgoszczy. Są to dotacje konserwatorskie, nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowa ulic i mostów, a przy prezydencie działa też Społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i interwencje podejmuje również plastyk miasta.