Kamienica zbudowana została około 1886 r. Wzniesiono ją na planie zbliżonym do litery „L”. Przeznaczona była dla kupca Rudolfa Gehrke. Budynek prezentuje formy architektury eklektycznej, z neorenesansowym detalem architektonicznym. Charakterystycznym elementem jest wykusz ulokowany w narożnej części kamienicy na wysokości I i II piętra. Główne wejście ulokowane jest od strony ul. Gdańskiej, zwieńczone jest naczółkiem z pełnoplastyczną głową mężczyzny w hełmie. Parter jest boniowany. Elewację zdobią rozbudowane naczółki okienne, płaskorzeźby, pilastry, gzymsy. Remont, który zleciła wspólnota przywrócił budynkowi dawną świetność.
Zaprojektował ją Józef Święcicki. Był znakomitym budowniczym, przez całe życie związanym z Bydgoszczą. Żył w latach 1859-1913. Pozostawił w mieście wiele przepięknych kamienic. Jego dziełem są m. in. kamienica, w której znajduje się Hotel pod Orłem, kamienica przy Placu Wolności 1 i wiele kamienic na ul. Gdańskiej, Dworcowej, Jagiellońskiej oraz Cieszkowskiego. Wybudował około 60 kamienic, które nadały miastu charakterystyczny rys. Liczba wszystkich projektów, które stworzył jest kilka razy większa. Kamienice zaprojektowane przez mistrza Święcickiego nie ustępowały kunsztem obiektom stawianym w ówczesnych europejskich stolicach. Budowniczy często angażował się także w akcje charytatywne: wspierał finansowo bydgoskie sierocińce, szpitale i kościoły.
Ostatnio w tej części miasta wyremontowanych zostało więcej budynków. Kończą się prace przy ul. Chocimskiej 10. Wcześniej blask odzyskały zabudowania z numerem 5. Ulica Chocimska może zostać kompleksowo zrewitalizowana wraz z budową linii tramwajowej pomiędzy dworcem klejowym i ulicą Gdańską. Wybrany wariant zakłada trasowanie linii przez tę cześć miasta ulicami Chocimska i Nowoświecką. Dzięki temu nie będzie też konieczności wyburzania kamienic u zbiegu ulicy Gdańskiej i Chodkiewicza. Takie rozwiązanie postulowała też większość osób biorąca w konsultacjach. Więcej informacji na ten temat znajduje się TUTAJ.
Warto wiedzieć:
W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też Społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta.